2. El Araçlar İçin Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır

İkinci el araçlar için tramer sorgulama mutlaka yapılması gereken önemli bir işlemdir. Tramer sorgulama bir aracın daha öncesinde karışmış olduğu kazaları ve almış olduğu hasarları gösterir. Araçlar hasarlı kazalara karıştıklarında, trafik kaydı oluşturulur. Bundan dolayı da aracın hem parça değişimi hem de genel olarak aracın genel durumu anlaşılabilir. Tramer kaydı ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde aslında mevzu olur. Çünkü sıfır araçlar zaten tamamen temiz ve hasarsız olarak fabrikadan çıkar. Ancak ikinci el araç satın almak istediğinizde mutlaka tramer sorgusu yapılmalıdır.

Tramer Sorgulama Neden Yapılmalı?

Tramer sorgulama pek çok sebeple yapılması gereken önemli bir çalışmadır. Bu çalışma ile birlikte bir aracın aslında satın alınıp alınmaması gerektiği konusuna karar verilir. Yapılan tramer kaydında, araçla ilgili pek çok sonuca ulaşılır. Aracın daha önce karıştığı kazalar, alınan hasarlar, değişen ve boyanan parçalar kayıtta ortaya çıkar. İkinci el bir araç satın almak istediğinizde, mutlaka tramer kaydını sorgulamanız ve buna göre satın almanız gerekir. Aksi durumda aracın herhangi bir sorunu veya arızası olduğundan bundan haberdar olamazsınız.

Tramer kaydı sorgulaması ile satın almak istediğiniz ya da satmak istediğiniz aracın aslında gerçek değeri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu da araç alım ve satım işlemlerinde sizlere daha önemli avantajlar sağlar.

İkinci El Araç Tramer Sorgulama Yöntemleri

İkinci el araç tramer sorgulama yapılmak istendiğinde, tercih edilebilecek birkaç etkili ve güvenilir yöntem vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • SMS ile araç hasar kaydı sorgulama işlemi ilk tercih edilen yöntemlerden biridir. Bunun için tek yapılması gereken araç plakasını bitişik olarak yazarak, 5664’e kısa mesaj göndermektir. Bu şekilde aracın hasar kaydı çıkacaktır. Eğer araçta parça değişimi olup olmadığını merak ediyorsanız da plakadan önce Parça yazmanız ve bir boşluk bırakmanız gerekir.
  • E-devlet üzerinden de araç hasar kaydı sorgulaması yapılır. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılır. Buradaki menülerden istediğiniz tramer sorgulamasını yapabilirsiniz.
  • Aracın tramer kaydı için bir diğer önemli yöntem de ekspertiz raporu çıkartmaktır. Bu raporun çıkarılması için aracı firmalar vardır.
  • Aracınızın tramer kaydını sorgulamak için tüm bu yöntemlere ek olarak ayrıca çeşitli siteleri de kullanabilirsiniz. Bu siteler üzerinden istediğiniz gibi tramer kayıt sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Tramer Sorgulama Yapılmazsa Ne Olur?

Tramer sorgulama yapma işlemi yapmadığınızda, satın aldığınız bir aracın daha önceden hangi kazalara karıştığını ne kadar hasar aldığını ve ne kadar parça değişimi olduğunu asla öğrenemezsiniz. Bu durumda da satın aldığınız aracı değerinden daha yükseğe alabilirsiniz. Kimse sonuç olarak ikinci el veya sıfır araç için değerinden daha yüksek bir ücret ödemek istemez. Bu yüzden de tramer sorgulama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Uygun yöntemler kullanılarak yapılan tramer sorgulaması ile aracın tüm kayıtlarına ulaşılabilir. Sonrasında da aracın alınıp alınmaması gerektiği sonucuna rahatlıkla ulaşılabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı ikinci el bir araç satın almak istediğinizde, mutlaka uygun ve güvenilir yöntemleri kullanarak tramer kaydı sorgusu yapmalısınız.

Tramer Sorgulama Sitesi

Tramer kaydının sorgulanmasında bir diğer önemli yöntem bu alanda hizmet veren aracı sitelerdir. Ülkemizde bu amaçla hizmet veren pek çok site vardır. Bu sitelerinden arasından size en uygun ve iyi olanı bulabilir ve güvenle sorgulama yapabilirsiniz. Tramer sorgulama sitesi bulma konusunda çok dikkatli ve özenli olmanız gerekir. Doğru bir site bulmanız halinde çok daha güvenilir sonuçlar elde edebilirsiniz.

Otocost’u Nasıl İndirebilirim?

Otocost uygulamamız ile kasko değeri sorgulama, mtv bilgisi sorgulama , kilometre sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir