Araba Satın Alırken Km Sorgulama Yapmanın Önemi

KM sorgulama araç sahiplerinin hem kendi arabaları hem de yeni almak istedikleri arabalar için yapmış oldukları bir işlemdir. Km olarak ifade edilen değer, bir aracın aslında ne kadar yol yaptığı ve doğal olarak da parçalarının ne kadar yıprandığıdır. Km değeri ne kadar yüksek ise araç o kadar çok yıpranmış ve daha da önemlisi o kadar çok tamir isteyecektir. Km değeri ayrıca araçların değerini de olumsuz etkilediğinden, her araç sahibi daha düşük km bir araç satın almak isteyecektir. 

Araba Alırken Km Sorgulama Neden Önemlidir? 

Araba alırken Km sorgulama yapmak son derece önemli ve gerekli bir işlemdir. Satın aldığınız aracı tekrar satmak istediğinizde km değeri ne kadar düşük ise o kadar çok aracınız prim yapacaktır. İkinci el bir araç satın almak istediğinizde mutlaka km sorgulaması yapmalısınız çünkü: 

  • Satın aldığınız aracın km değeri ne kadar yüksek ise amortisman durumu da o kadar yüksek olacaktır. 
  • Net olarak bir aracın km yüksek diye kondisyonu da düşük olacak diye bir durum söz konusu değildir. Eğer düzenli olarak bakımı yapılmışsa km yüksek olması kondisyonunu olumsuz etkilemez. Ancak yine de aracın daha kondisyonlu ve sorunsuz olması için km değerine bakmanız gerekir. 
  • Km değeri ne kadar yüksek ise aracın değeri de o kadar düşer. Bu durum hem aracı satın almak isteyenleri hem de araç satmak isteyenleri yakından ilgilendirir. 
  • Aracınızın km değeri ne kadar yüksek olursa sizlerden o kadar bakım isteyecektir. Özellikle belirli km değerine ulaşıldığında, araçlarda periyodik bakımlar gerekebilir. 

Kilometre sorgulama işlemi kısacası yeni bir araç satın almak istediğinizde üzerinde durmanız gereken konuların başında gelir. 

Km Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Km sorgulama nasıl yapılır ve hangi yöntemlerle daha güvenli bir biçimde sorgulama yapılır bilgi vermek istiyoruz. Km sorgulaması aşağıdaki yöntemlerle yapılmaktadır: 

  • SMS yolu ile sorgulama yapmak, son derece yaygın bir yöntemdir. Ancak 2017 yılı itibariyle, kişisel verilerin korunması için bu konuda sınırlama söz konusu olmuştur. Artık çok güvenilir ve kesin bir biçimde SMS ile sorgulama yapılmamaktadır. 
  • TÜVTÜRK üzerinden km sorgulama yapılması da bir diğer önemli yöntemdir. Her yıl veya iki yılda bir olmak üzere araçlar bu kurumda muayene edilir ve km değeri aracın ruhsatına işlenir. Aracın kilometresinde bir değişim ya da oynama olduğunda bu tespit edilebilir. 
  • E-devlet üzerinden araç km sorgulama işlemi de yapılmaktadır. E-devletten, PTT sorgu sayfasına girilir ve burada istenen bilgilerle beraber sorgulama yapılır. 
  • Bazı firmalar ve siteler sayesinde de güvenli bir biçimde araç km sorgulama işlemi yapılır. 

Araç Km Sorgulama Ücretli Mi?

Km sorgulama ücretli mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle sizlere önerdiğimiz yöntemlerle sorgulama yapmak ücretli değildir. SMS sorgulamasında operatöre bağlı olarak ücret alınabilir. Ancak alınan ücret çok yüksek değildir. Yani km sorgulama işlemleri için çok yüksek ücretler ödemek gibi bir durum söz konusu değildir. Rahatlıkla satın alacağınız araçlar için km sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. 

Araç Km Sorgulama Sitesi 

Araç Km sorgulama işlemleri, son yıllarda özellikle güvenilir aracı siteler üzerinden yapılmaktadır. Araçlar konusunda danışmanlık desteği veren firmalar, siteleri ve uygulamaları üzerinden km sorgulama işlemi de yapılır. Bu firmalar arasından güvenilir ve yapılan sorgu işlemi ile sizlere doğru sonuçları veren kişileri seçmeniz gerekir. KM sorgulama işlemi bu şekilde son derece başarılı yapılabilir. Mutlaka doğru kaynaklardan km sorgulaması yapılması gerekmektedir.

Otocost’u Nasıl İndirebilirim?

Otocost uygulamamız ile kasko değeri sorgulama, mtv bilgisi sorgulama , kilometre sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir