Araç Değerleme Nedir?

Araç değerleme, güncel araç piyasa koşullarındaki verileri kullanarak, her bir araç için belirli bir fiyat aralığı göstererek aracın ortalama piyasa değerini gösteren servistir. Otocost ile araç değerini öğrenmek istediğiniz aracın, gerçek bilgilerini girerek (marka, model, hasar miktarı, kilometre, değişen, boyalı gibi.) anında ve hızlı bir şekilde gerçek piyasa değerini öğrenebilirsiniz.

Otocost İle Araç Değerleme

Otocost uygulaması, yeni nesil otomotiv asistanı olarak öne çıkmakta ve özellikle araç değerleme konusunda meraklılarına, araç sahiplerine veya araç almak/satmak isteyenlere gerçek piyasa değerini ücretsiz bir şekilde sunan bir mobil uygulamadır. Otocost, araç alım satımlarında tüm insanlara ücretsiz olarak hizmet verip, istedikleri aracın gerçek piyasa değerini en gerçekçi rakamlarla sunmaktadır. Bir kaç tıklama ile aracınızı değerleyebileceğiniz uygulamamız sayesinde, firma firma, site site dolaşıp aracınızın ortalama fiyatını öğrenmenize gerek kalmaz.

Araç Değerleme Nedir?
Araç Değerleme Nedir?

Otocost İle Araç Değerleme Nasıl Yapılır?

Uygulamamıza giriş yaptıktan sonra araç değerleme menüsü altından önce aracınızın model yılını, daha sonra marka ve modelini listeden seçerek ilerleyebilirsiniz. Daha sonra karşınıza çıkan ekrandan aracınızın hasar miktarını ve mevcut kilometre bilgisini de girdikten sonra, boyalı, değişen ekranından gerçek bilgileri girerek aracınızı saniyeler içerisinde, hızlı ve ücretsiz bir şekilde değerleyebilirsiniz. Otocost sadece araç değerleme ile kalmayıp aynı zamanda sizlere mevcut aracın varsa sıfır fiyatlarını da göstermektedir.

Ücretsiz Araç Değerleme Yapabilir Miyim?

Otocost sizden ücret talep etmeden ücretsiz bir şekilde dilediğiniz aracın piyasa değerini göstermektedir. Otocost uygulaması hiçbir şekilde araç değerleme için ücret almayıp, bu hizmeti ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Uygulamaya kayıt sırasında sizden istenen tek bilgi cep telefonu numaranız olup, bu numaraya gelen doğrulama kodu ile giriş yapıp anında ve ücretsiz bir şekilde aracınızı değerleyebilirsiniz.

Aracın Değerini Düşürecek Faktörler

Aracı isterseniz sıfır alın kullanmaya başladığınız andan itibaren yıpranmaya ve eskimeye başlayacaktır. Bunlar aracınızın değeri çok fazla etkilemese de bazı durumlarda aracın değeri hızlı bir şekilde düşer. Bu durumlara bakacak olursak;

 • Hasar kaydı olması
 • Araçta değişen ya da orijinal olmayan parça olması
 • Aracın kilometresinin yüksek olması
 • Aracın bakımsız ve pis olması
 • Motorun hasarlı ya da motordan ses geliyor olması
 • Aracın çok fazla alınıp satılması

Bu bahsettiğimiz durumlar alıcıların gözünde ne yazık ki negatif bir izlenim bırakır. Bu nedenle araç değerlemeye girmeden önce varsa değiştirilebilecek negatif durumlar düzeltilmelidir. Bu aracın satılma hızını oldukça etkileyen bir faktördür.

Araç Değerleme Nedir?
Araç Değerleme Nedir?

Aracın Değerini Etkileyen Etmenler

Genel olarak bakacak olursak aracın değerini o an ki piyasa şartlarından tutunda kilometresine hatta lastiğine kadar pek çok faktör etkilemektedir. Biraz daha detaya girdiğimizde ise;

 • Aracın kilometresi
 • Markası-modeli
 • Üretim yılı
 • Varsa hasar kaydı
 • Yakıt türü
 • Rengi
 • Vites türü

Araç Değeri Nasıl Hesaplanır?

 Araç değeri hesaplama işlemi yapılmak istendiğinde, aracın bazı özellikleri dikkate alınır ve bunların doğrultusunda da aracın fiyatı hesaplanır. Araç değeri hesaplanırken dikkate alınan unsurlar aşağıdaki gibidir;

 • Aracın marka ve modeli doğal olarak değerinin hesaplanmasında kullanılan en önemli etmendir.
 • Aracın kaç yaşında olduğu yani üretim yılı hesaplamada kullanılır.
 • Birçok alıcı için yakıt tipi son derece önemlidir. Benzinli veya da dizel olma durumuna göre değerleme yapılır.
 • Son yıllarda vites türü de aracın fiyatının belirlenmesinde kullanılır. Otomatik vites araçlar, manuel vites araçlara göre daha yüksek değere sahiptir.
 • Aracın kasa tipi, paketi ve kilometresi gibi değerler de yine değerinin belirleme noktasında kullanılır.
 • Aracın genel özelliklerinin yanı sıra darbe alması, hasar durumlar, boyası ve diğer donanımsal özellikleri de fiyatının belirlenmesini sağlar.

Otocost’ta Güncel Sıfır Araç Fiyatları

Yalnızca ikinci el alım satım işlemleri için değil aynı zamanda güncel sıfır araç alım satım işlemleri içinde otocost uygulamasına başvurabilirsiniz. Aracınızın bilgilerini ücretsiz bir şekilde sorgulayıp öğrenebildiğiniz gibi güncel sıfır araç fiyatlarını da kolayca sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

Otocost uygulaması yalnızca ikinci el değil sıfır araç almak isteyenleri de unutmuyor. Otocost ile satın alacağınız aracın sıfır fiyatlarını veya ikinci el fiyatlarını görüntüleyebilir, aradığınız özelliklere göre karşılaştırma yapabilir ve araçlar hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Nasıl bir araç alacağınız konusunda kafanız karışıksa otocost uygulaması tam size göre.

Otocost uygulamasında hiçbir şey unutulmuyor. Araç alırken de satarken de kullanırken de ihtiyacınız olabilecek her hizmet tek bir uygulamada buluşuyor. Çok iyi bir sürücü olabilirsiniz, deneyim ve arabanıza güveniyor olabilirsiniz ancak trafiğe sigortasız bir araçla çıkarsanız cezai uygulamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için otocost uygulamasından yine tek bir tıkla sigorta teklifi alabilir ve bütçeniz ve aracınız için en iyi olanı seçebilirsiniz.

Otocost Uygulamasını Edinme

Otocost uygulamamız şimdi Google Play ve App Store üzerinde yayında olup, kullandığınız cihaza göre bu marketlere girip ücretsiz bir şekilde uygulamamızı indirebilirsiniz.

Diğer Uygulama Özellikleri Nelerdir?

Otocost uygulamamız ile araç değerlemenin yanı sıra, kilometre sorgulama, mtv sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz.

1 Comment

 1. By
  Kasım 27, 2022

  […] önce veya araç almadan önce ilgili aracın piyasa değerini öğrenmek ister. Bu noktada araç değerleme işlemi başlayıp, piyasa araştırması yapılır. Yapılacak olan araç değerleme işleminden […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir