Otocost Araç Değerleme Hizmeti

Araç değerleme yapılırken birçok faktör göz önünde bulundurulur ve tüm bunların belirlenmesi ile aracın değerinin artırılması için neler yapılacağına bakılır. Araç değerleme aracını satmak veya yeni bir araç satın almak isteyen kişilerin başvurduğu hizmetlerden biridir. Araç sahipleri için önemli hizmetlerden biri olan araç değerleme çalışmalarında, satın alınacak/ satılacak aracın fiyat aralığı belirlenir. Bu açıdan da araç sahipleri için en doğru fiyat belirlenmesinde etkili bir hizmettir.

Araç Değerleme Nedir?

Araç değerleme nedir ve neden gereklidir merak edenler için birlikte bu sorulara yanıt verelim. Araç değerleme çeşitli unsurlar dikkate alınarak, bir aracın piyasadaki değer aralığının belirlenmesi işlemidir. Hem aracın özellikleri hem de marka ve model olarak aracın piyasa değeri dikkate alınarak araç değerleme yapılır. Bu değerleme sürecinde, standart olarak önemli olan bazı değerler vardır. Bu değerler dikkate alınır ve kısa sürede de aracın gerçek değer aralığı bulunabilir. Bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken, gerçek verilerin kullanılması gerektiğidir. Ancak böyle doğru araç değerleme yapılabilir.

Araç Değerlemede Neye Bakılır?

Araç değerlemeler yapılırken birçok unsura bakılır. Bir aracın değeri hem kullanıma hem de bazı unsurlara göre düşebilir veya yükselebilir. Yapılan araç değerlendirme işlemlerinde aracın değerini düşüren en önemli etmenler aşağıdaki gibidir:

 • Aracın çok fazla el değiştirmesi
 • Araçta hasar kaydı bulunması
 • Aracın parçalarının içinde orijinal olmayan parçalar olması
 • Aracın görünüm itibariyle bakımsız ve pis görünmesi
 • Bakımsızlıktan kaynaklı olarak motordan istenmeyen, çeşitli sesler çıkarması
 • Aracın km değerinin yüksek olması
 • Araçta çizilen ve hasar gören parçaların olması

Aracın değerlendirme çalışmaları yapılırken genel olarak yukarıdaki unsurlara bakılır ve bunlarda herhangi bir sorun olmaması halinde de araç değeri yükselir.

Aracın Değerinin Yükseltilmesi İçin Ne Yapılmalı?

Aracın değerini yükseltme birçok araç sahibinin arzu edeceği şeyleri başında gelir. Arabalar zamanla ve kullanıma bağlı olarak değerini kaybedebilir. Tekrar değerinin artırılması için ise bazı ipuçları verebiliriz. Aracın değerini yükseltecek ve fiyatını artıracak durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Araca yapılan modifikasyon işlemleri
 • Aracın motorunun temiz ve sağlıklı olması
 • Aracın aynı zamanda içinin ve dışının temiz olması
 • Arabanın elektronik ve mekanik aksanlarının sağlıklı olması ve buna bağlı olarak da düzgün çalışması
 • Arabaya yapılan bakımların belgesinin olması
Araç Değerleme Nedir?
Araç Değerleme Nedir?

Araç Değerleme Nasıl Yapılır?

Araç değerleme yapma işleminde, araba ile ilgili kişisel ve teknik bilgiler yer alır. Bu veriler toplanır ve bunların değerlendirilmesi ile birlikte aracın da değeri hesaplanır. Değerleme işleminde kullanılacak olan verilerin doğru temin edilmesi ve bunların gerçek bilgiler olması gerekir. Yazılı belgeler ve çeşitli raporlarla birlikte ancak doğru veriler elde edilebilir. Araç değerleme işlemlerinde, doğru ve net bilgiler temin edilir ve sonrasında da aracın gerçek değerinin bulunması için analiz yapılır. Değerleme işlemi bu şekilde yapılmadığında, aracın gerçek değeri doğru hesaplanamayacaktır.

Aracın değerini belirleme süresince ekspertiz raporu kullanılır. Bu raporla birlikte aracın teknik detayları ve genel özellikleri yer alır. Bu da aracın gerçek değerinin belirleme sağlanır. Tüm bu sürecin doğru ve düzgün yönetilmesi için, mutlaka iyi bir firmadan destek alınması gerekir.

Araç Değerleme Firması

Araç değerleme firması sayesinde, aracın doğru ve net değerine kolayca ulaşılabilir. Bu alanda uzman kişiler, çeşitli parametreleri kullanarak aracınızın gerçek değerini bulabilir. Sizler için hazırlanan raporda aslında aracınızın en düşük ve en yüksek fiyat aralığı hakkında sizlere bilgi verecek bilgiler yer alır. Bu da aracınızın satışı sırasında sizlere yarar sağlayacaktır.

Otocost’u Nasıl İndirebilirim?

Otocost uygulamamız ile kasko değeri sorgulama, mtv bilgisi sorgulama , kilometre sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir