DSG Şanzıman Nedir_ DSG Şanzıman Nasıl Çalışır

DSG Şanzıman, “Direct Shift Gearbox” kelimelerinin kısaltmasıdır ve Volkswagen Grubu tarafından geliştirilmiş bir otomatik şanzıman sistemidir. DSG, hem manuel hem de otomatik şanzımanın özelliklerini bir arada sunar.

DSG şanzıman, iki ayrı kavramalı sistem kullanır ve iki ayrı şanzımanın aynı anda bir arada çalışması gibi düşünülebilir. Birinci kavrama sistemi, 1., 3. ve 5. viteste, diğeri ise 2., 4. ve 6. viteste çalışır. Bu sayede, bir sonraki vites değişimi için hazır olur ve geçişler hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

DSG şanzıman, otomatik bir şanzımana göre daha fazla güç ve daha iyi bir yakıt tasarrufu sunar. Bunun nedeni, kavramaların hızlı ve doğru bir şekilde çalışması sayesinde motorun maksimum verimlilikte çalışmasıdır. DSG şanzımanın çalışması, sürücü tarafından seçilen modlara göre değişir. Normal sürüş modunda, şanzıman otomatik olarak vites değiştirir. Sportif sürüş modunda ise, vites değiştirme daha yüksek devirlerde gerçekleşir ve daha hızlı bir hızlanma elde edilir. Ayrıca, DSG şanzıman, sürücünün vites değiştirme işlemini de manuel olarak yapmasına olanak tanır.

DSG Şanzıman Nedir_ DSG Şanzıman Nasıl Çalışır
DSG Şanzıman Nedir_ DSG Şanzıman Nasıl Çalışır

DSG Şanzımanlı Araçlarda Nelere Dikkat Edilmeli?

DSG şanzımanlı araçların yüksek performans için tasarlandığını söyleyebiliriz. Vites geçişleri çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Vites geçişlerinde güç kaybı yaşanmamaktadır. Bu özelliği sayesinde daha az yakıt tüketimi ve daha konforlu bir sürüş imkanı sağlamaktadır.

DSG şanzımanlarda ani frenlemeler ve yavaşlamalarda vitesin düşürüleceği tahmin edilmediği için zaman kaybı yaşanabilmektedir. Bu da zaman zaman araç sahiplerinin şanzımanda bir sorun olabileceği düşüncesini güçlendirmektedir.

Trafiğin olduğu noktalarda aşırı hızlanmalar ve yavaşlamalar, aracın şanzımanına gereksiz yük oluşturmaktadır. Dolayısıyla şanzımanın daha çabuk aşınmasına neden olmaktadır. Daha sakin ve kontrollü sürüş gerekmektedir.

Yokuşlarda aracın geriye kaçtığı zamanlar olabilmektedir. Dolayısıyla hill hold(yokuş desteği) mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca yokuşlarda gaza basarak beklemek araca oldukça zarar verecektir.

DGS Şanzıman Hangi Markalarda Bulunur?

DSG şanzıman türü yaygın olarak birçok otomobil markası tarafından kullanılmaktadır. Üzerinde yapılan geliştirmelerle farklı isimlerde tüketiciye sunulsa da birçoğunun temel çalışma prensibi aynıdır. İlk olarak Volkswagen marka otomobillerde kullanılmıştır. Dolayısıyla DSG şanzıman ismi Volkswagen markası ile özdeşleşmiştir.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir