Ekspertiz Raporu

Araçların alım satım işlemleri öncesinde o araç ile ilgili herhangi bir hasar kaydı olup olmadığına ilişkin tespit için yapılan değerleme işlemine ekspertiz denir. Özellikle emlak ve araç sektöründe yaygın olarak kullanılır. Belli bir kurum ya da bağımsız kişiler tarafından yapılan incelemeler sonucu oluşturulan raporlara ekspertiz raporu denir.

Otomotiv Sektöründe Ekspertiz Raporu

Güvenli bir şekilde araç alım satım işlemi gerçekleştirilmesi için aracın yaşı, geçmişi, mevcut hasarlar ve motor durumu gibi noktalara önceden bakılarak riskler belirlenir. 2019 yılından sonra Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan değişiklik ile 2. El araç alım satım işlemlerinde oto ekspertiz raporu zorunlu hale getirilmiştir. Bu sayede hem alıcını hem de satıcının yaşayabileceği sıkıntılar ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Neden Ekspertiz Yaptırmalıyım?

2019 yılından sonra zorunlu hale gelen ekspertiz raporunun  8 yaş altındaki araçların alması gereklidir. Araçların hasar durumları detaylı şekilde incelendiği için yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilir ve alım satım işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Araçların mekanik ve elektronik aksamları incelenir ve tüm detaylar ortaya çıkarılır. Ekspertiz sonucu yaşanmış kazaların maddi sonuçları net bir şekilde öğrenilir. Bu nedenle araç alım satım işlemi öncesi aracı mutlaka ekspertize götürmekte fayda vardır.

Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir?

Uzman kişiler tarafından yapılan ve kapsamlı araç muayenesi olarak da bilinen bu işlem, aracın son hali hakkında özellikle gözle görünmeyen teknik kısmı hakkında detaylı bilgi almayı sağlar. Aracı aldıktan sonra kullanım aşamasında sürücüyü ve yolcuları riske atacak her türlü detay ve noktaya burada mutlaka bakılır.

Aracın ilk bakılan yeri kaportasıdır. Aracın herhangi bir yerinde boya olup olmadığına bakılır. Boya olması demek o parçanın hasar alması anlamına gelmektedir.

Özelikle mekanik ve motor kontrollerinin yapılması çok önemlidir zira bir araç için motorun sağlam olması çalışmasını etkileyen ilk unsurdur. Gösterge panelinde ve diğer enjeksiyon kısımlarında arıza varsa mutlaka düzeltilip satın alınmalıdır.

Virajlı ve çukurlu yol şartlarında aracın yol tutuş kalitesini belirleyen süspansiyonların kontrolden sağlam çıkması diğer önemli noktalardan biridir. Yapılan bir testle aracın yol tutuşunun ne düzeyde olduğu anlaşılmakta ve rapora not edilmektedir.

Fren sistemi de aracın ekspertiz raporunda yer alan bölümlerden biridir. Aracın ve içindeki kişilerin güvenliği için fren sisteminin sağlam olması çok önemlidir. Hem ön hem arka frenlerin özel teknikler ile kontrol edildikten sonra uzman görüşleri eşliğinde rapora eklenmektedir.

Otocost uygulamamız ile alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Ayrıca mtv bilgisi sorgulama, kilometre sorgulama ve tramer kaydı sorgulama Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

2 Comments

  1. By
    Ekim 27, 2022

    […] almak mümkündür. Tüm bunların dışında  hala şüphe duyuyorsanız en güvenilir sonucu oto ekspertiz aracılığı ile almanız mümkün. Araç kilometresini düşürmek dolandırıcılık suçu sayılıp 1-10 […]

  2. By
    Kasım 7, 2022

    […] aracın tüm özellikleri girilerek güncel piyasa değeri belirlenebilir. Tüm bunların yanında ekspertiz hizmetinden yararlanarak da araca değerleme […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir