İhlalli Geçiş Hangi Durumlarda Yaşanır

İhlalli geçiş sorgulama işlemleri, araçları ile ihlalli geçiş yapan sürücüleri yakından ilgilendirir. Birçok araç sahibi ve sürücüsü için ihlalli geçiş söz konusu olabilecektir. Bu durumların yaşanması halinde yapılması gereken ise ihlalli geçişin sorgulanması ve yetkili kurumlara ödemesinin yapılması gerekir. İhlalli geçişlerle ilgili araç sahiplerini yakından ilgilendiren ve mutlaka bilmeleri gereken son derece önemli detaylar vardır. Araç sahipleri için hangi durumlarda ihlalli geçiş durumu söz konusu olur bilgi vermek istiyoruz.

İhlalli Geçiş Nedir?

İhlalli geçiş nedir ve hangi durumlarda araç sahiplerine hangi davranışları sonucunda bu ceza kesilir birlikte inceleyelim. İhlalli geçiş Türkiye’de karayollarında, köprülerde ve bazı tünellerde ücret ödenmesi gereken HGS ve OGS gibi geçiş noktalarından kaçak olarak geçilmesidir. Şehirlerarası seyahatlerde araç sahipleri paralı olan bu yollardan geçtiklerinde, belirli bir geçiş ücreti ödeme zorundadır. Hızlı Geçiş Sistemi ve Otomatik Geçiş Sistemi üzerinden bu ödemelerin yapılması gerekir. Bu noktalardan geçerken, uygun koşullarda ücret ödemeniz gerekir. Aksi durumda plakanız üzerine ceza kesilecektir.

İhlalli Geçiş Hangi Durumlarda Yaşanır
İhlalli Geçiş Hangi Durumlarda Yaşanır

İhlalli Geçiş Durumuna Düşmemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızla seyahat ederken, geçiş ihlali durumu yaşamamak için bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Sonuç olarak ihlalli geçtiğinizde ve bunu zamanında ödemediğinizde ekstra ücret ödemeniz gerekir. Böyle durumları yaşamak istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken unsurlar aşağıdaki gibidir:

  • Sürekli olarak kullandığınız otoyollarının web sitesi üzerinden abone olduğunuzda, ihlalli geçiş yapmanız durumunda sizlere bildirim gelir.
  • Aracınızda yer alan HGS ve OGS kartlarınızın bakiyelerini düzenli olarak kontrol edin ve sürekli olarak geçiş hakkınız olacak kadar bakiyeniz olsun.
  • Seyahatiniz sonunda ya da ayda bir kez e-devlet üzerinden ya da KGM sayfası üzerinden plakanızdan sorgulama yapın.
  • Bazen ön ödemeli HGS kartları bakiye olsa dahi geçiş ücretini çekmeyebilir. Bu yüzden de limiti olan kredi kartınızı OGS ve HGS sistemine kaydedin.
  • Genel olarak aslında ödeme için kredi kartını tercih ettiğinizde hiç problem yaşamazsınız.

İhlalli Geçiş Sorgulama Nasıl Yapılır?

İhlalli geçiş sorgulama yapma işlemleri yapılmak istendiğinde tercih edilebilecek birkaç farklı yol vardır. Hem HGS hem de OGS için bu sorgulama işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. İhlalli geçişin sorgulanması için başvurulabilecek yöntemler aşağıdaki gibidir:

  • E-devlete girdiğinizde, HGS ve OGS ihlalli geçiş sayfası üzerinden bilgilerinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz.
  • 0850 460 60 60 HGS ve OGS çağrı merkezinden sorgulama yapabilirsiniz.
  • PTT HGS ve OGS geçiş ihlalli sorgulama sayfasından, araç plakanızla birlikte sorgulama yapabilirsiniz.
  • Karayolları Genel Müdürlüğü üzerinden de yine sorgulama yapabilirsiniz.

İhlalli Geçiş Cezası Ödeme

İhlalli geçiş cezası ödeme işlemlerini aynı şekilde sorgulama yaptığınız ekranlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak bankalar aracılığıyla da güvenli bir biçime ödeme yapabilirsiniz. Zamanında ihlalli geçişi sorguladığınızda zaten ödeme ekranlarına yönlendirilirsiniz. Bundan dolayı asıl odaklanılması gereken, bu borcun sorgulanmasının yapılmasıdır. Güvenli bir biçimde borç sorgulaması yaptığınızda, zaten sonrasında ödeme işlemlerini de aynı şekilde güvenli bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. İhlalli geçişleriniz için ne kadar erken ödeme yaparsanız o kadar uygulanan yasal faizden olumsuz etkilenmezsiniz. Bu yüzden de zamanında sorgulama yapmanız ve ödeme işlemi gerçekleştirmeniz son derece önemlidir.

İhlalli Geçiş Sorgulama Sitesi

İhlalli geçiş sorgulama sitesi sayesinde, güvenli bir biçimde aracınızla yapmış olduğunuz ihlalli geçişleri sorgulama fırsatı elde edebilirsiniz. Bu alanda hizmet veren ve güvenli bir biçimde sorgulama yapabileceğiniz pek çok site vardır. Bu siteleri takip etmek ve istediğiniz gibi geçiş sorgulaması yapmak için bizleri takip edebilirsiniz.

Otocost uygulamamız ile ikinci el araç değerleme hizmetinin yanı sıra, kilometre sorgulama, mtv sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir