Otoyol İhlalli Geçiş Sorgulama

İhlalli geçiş sorgulama karayolları üzerinden normalde ücretli alanlardan geçen ve bunun için ücret ödemeyen araç sahiplerine kesilen cezaların tespitinde kullanılır. Ülkemizde HGS olarak bilinen ve otoyollarda belirli tünel ve köprü gibi yerlerde ücret ödenmesini gerektiren bir sistemdir. Otoyollarda eskiden geçiş esnasında ücret ödenirken günümüzde geliştirilen HGS ve OGS ile araçlar direkt olarak geçebilmektedir. Bu geçişlerde kartı olmayan ya da kartında bakiye olmayan araç sürücüleri ise ceza yemektedir. Bu cezanın sorgulanması ve ödenmesi için yapılması gereken bazı işlemler vardır.

Otoyol İhlalli Geçiş Sorgulama
Otoyol İhlalli Geçiş Sorgulama

Geçiş İhlali Nedir?

Geçiş ihlali nedir ve hangi durumlarda geçiş ihlali söz konusu olur öncelikle bu konuda bilgi vermek istiyoruz. Türkiye’de şehirlerarası seyahat etmek isteyen veya da şehir içinde köprü, kara yol ve otobanı kullanmak isteyen sürücüler için, belirli yerler ücretlidir. Bu ücretli noktalardan geçmek isteyen sürücülerin, belirli bir oranda ücret ödemesi gerekir. HGS veya da OGS üzerinden yapılan bu ödemeler, araç camına yapıştırılan ve sabit kalan bir kart sistemi ile sağlanır. Araç sürücüleri geçiş yaparken, kartlarında bulunan bakiye ile birlikte otomatik ödeme yapmaktadır.

Araç sürücüleri geçiş yaptıkları sırada eğer kartları yoksa, ya da kartta yeterince bakiye bulunmuyorsa ödeme alınmaz. Bu durumda da araç sürücüleri kaçak geçiş yapmış olur. Geçiş ihlalinden kaynaklı olarak da araç sürücülerinin ödemesi gereken ücret ceza olarak yansıtılmaktadır.

Geçiş İhlali Olduğunda Ne Olur?

Geçiş ihlali sorgusu yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlamayan sürücüler, genel olarak geçiş ihlalinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek durumlardan habersizdir. Herhangi bir yerde OGS ya da HGS geçiş ihlali cezası yiyen araç sürücüleri, ilk 15 gün içinde ödeme yaparsa sadece geçiş ücreti talep edilir. 15 günün geçilmesi halinde yasal faiz işlemeye başlar. Bu faiz takip eden 30 gün süresince 1 katı tutarında olur. İlk 15 gün ile birlikte 30 günde hesaba katıldığında 45 günlük sürenin sonunda yasal olarak 4 katı şeklinde ceza uygulaması yapılmaktadır.

HGS Geçiş İhlali Nasıl Sorgulanır?

HGS geçiş ihlali sorgulaması yapılmak istendiğinde, tercih edebileceğiniz birkaç farklı yol vardır. Bu yollar arasından istediğinizi tercih edebilir ve kısa sürede HGS geçiş cezanızı sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapabileceğiniz yöntemler:

 • E-Devlet üzerinden HGS ihlalli geçiş sayfasına giriş yapabilir ve buradan sizlerden istenen bilgileri girerek sorgulama yapabilirsiniz.
 • PTT resmî web sitesinden de HGS geçiş ihlali sorgulama sayfasına girebilir ve sorgulama yapabilirsiniz.
 • 0850 460 60 60 çağrı merkezi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Karayolları Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden de yine “Geçiş İhlal Sorgulama” sekmesinden sorgulama yapabilirsiniz.
Otoyol İhlalli Geçiş Sorgulama
Otoyol İhlalli Geçiş Sorgulama

OGS Geçiş İhlali Nasıl Sorgulanır?

OGS geçiş ihlali sorgulama işlemleri de araç sürücüleri için son derece önemlidir. Temel olarak HGS ihlalleri ile OGS ihlalleri sorgulaması benzer özellikler gösterir. HGS cezaları için yapmış olduğunuz sorgulama işlem adımlarından aynı şekilde OGS için de sorgulama yapabilirsiniz. OGS sorgulaması yapmak istediğinizde, doğru kaynakları kullanmanız gerekir. Olası bir hata da ya da sorgulamadan elde edilecek olan sonucun hatalı olmasında, yasal faiz ile karşılaşabilirsiniz. Bununla karşılaşmak istemiyorsanız ve sorgulama yaptığınızda en doğru sonuca ulaşmak istiyorsanız, mutlaka bahsettiğimiz siteler üzerinden sorgulama yapmanız gerekmektedir.

İhlalli geçiş sorgulama işlemi ile birlikte sizler de ihlalli geçiş yapsanız bile ceza ödemeden aynı tutarı ödeyebilirsiniz. Bunun için önemli olan yasal süreyi geçmeden bir an önce sorgulama ve ödeme yapmaktır. Bunu yaptığınızda herhangi bir sorun olmadan sizlerden talep edilen geçiş ücretini ödeyebilirsiniz.

Otocost uygulamamız ile kasko değeri sorgulama, mtv bilgisi sorgulama , kilometre sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Her sigorta poliçesinin belli bir bitiş tarihi vardır. Olası risklerin önüne geçmek için araç sahipleri günü gelmeden sigorta poliçesini yeniletirler. Poliçe yeniletmek için poliçe bitim gününü beklemeye gerek yoktur.

Günü gelmeden poliçeyi yeniletmek var olan poliçenin iptal olması anlamına gelmez. Çünkü yeni yaptırdığınız poliçe tarihi eski poliçenizin bitiş tarihine denk gelir. Yani eski sigortanın bittiği gün yeni sigorta devreye girer.

2019 yılından sonra zorunlu hale gelen ekspertiz raporunun  8 yaş altındaki araçların alması gereklidir. Araçların hasar durumları detaylı şekilde incelendiği için yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilir ve alım satım işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Araçların mekanik ve elektronik aksamları incelenir ve tüm detaylar ortaya çıkarılır. Ekspertiz sonucu yaşanmış kazaların maddi sonuçları net bir şekilde öğrenilir. Bu nedenle araç alım satım işlemi öncesi aracı mutlaka ekspertize götürmekte fayda vardır.

Öncelikle şunu belirtelim ki trafiğe kayıtlı bir aracın MTV ödemesi için hurdaya çıkması gerekmekte ancak hurdaya çıkması için ise MTV borcunun olmaması gerekmektedir. Bunun dışında bazı özel durumlarda MTV borcundan hariç tutulan araçlar vardır. Bunlar;

 • Engellilik durumları %90 veya daha fazla olan sürücüler adına kayıtlı taşıtlar
 • İflas idaresine devredilen taşıtlar
 • İl özel idaresi veya belediye taşıtları
 • Yabancı konsolosluklara veya elçilere ait taşıtlar (karşılıklı olmak şartıyla)
 • Yardım kuruluşları için çalışan devlete bağlı araçlar (Kızılay, AFAD, UMKE)

Tramer sorgulama ile sürücüler ilgilendikleri aracın detaylarına kapsamlı bir şekilde erişebilirler. Sorgulama sonucu kullanıcılara sunulan veriler şu şekildedir:

 • Araç hasar kaydı
 • Kaza tutanakları
 • Değişen parça bilgisi
 • Araç trafik poliçesi
 • Varsa mağdur bilgisi
 • Araca dair detaylı teknik bilgiler
 • Trafiğe çıkış tarihi
 • Aracın son sahibi
 • Plaka değişim bilgileri
 • Kasko bilgileri
 • Marka ve model bilgisi

Tüm operatörler için 5664’e SMS gönderilerek gerçekleştirilebilir. Hasar geçmişi sorgulamak için araç plaka numarası bilgisi paylaşılır ve yine 5664’e SMS gönderilebilir. Expertiz raporunda parça değişimi bulunan araçların kaydını sorgulamak için PARCA boşluk Araç Plaka Numarası boşluk Hasar Tarihi Bilgileri paylaşılır ve 5664’e SMS atılabilir.

Yapılan sorgulama işlemine göre ücret değişkenlik gösterir. 118 90 Alo Hasar çağrı merkezini arayarak hasar kaydı sorgu işlemi ile yapılan görüşmelerin dakikası 4.75 Türk Lirasıdır. Ayrıca SMS ile sorgu yönteminde alınan ücret 11 Türk Lirasıdır. Ancak e-Devlet üzerinden sadece adınıza kayıtlı araçların hasarlarını, kendi şifreniz ile ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz. Bunun yanında Otocost uygulamasından tek tıkla hızlı bir şekilde tramer kaydı sorgulama işlemini de gerçekleştirebilir ve hem almak hem de satmak istediğiniz araçların işlemlerine bakabilirsiniz. Tüm bunlar için plaka bilgisini ve şase bilgisini girmeniz yeterlidir.

Araç değerleme hizmeti ticari veya binek araç kategorilerinde yer alan araçların fiyatlarını, modelini, ait olduğu markayı, tescil yılını baz alarak çalışmaktadır. Aracın değerini belirleyen en önemli etkenler aracın gövde özellikleri, yüksekliği, aracın uzunluğu ve ağırlığıdır. Bunlara ek olarak satılması istenilen araçların uzunluk, yakıt tipi, motor hacmi, donanım özellikleri ve çekiş gücü gibi teknik özellikleri de araçların değerini etkileyen etkenlerdir.

Araç değerleme hizmeti alınırken araç satılmadan önce ekspertize gitmek de çok önemlidir. Bu ekspertiz randevusunda aracın fiziksel ve teknik kontrolleri de yapıldıktan sonra değerlendirme süreci tamamlanır ve aracın satışı için en uygun fiyat aralığı belirlenir.

Her geçen gün büyüyen ve gelişen otomotiv piyasasında araç almak, satmak veya takas yapmak isteyen araç sahipleri için aracın asıl değeri kritik bir rol oynamaktadır. Araçlar aynı markaya sahip olsalar bile hem üretime hem de kullanıma bağlı olarak bir takım özellikleriyle birbirinden ayrılabilir. Bu da aynı araç için farklı değerler doğurur ve ikinci el satışlarda buna göre fiyatlandırma olur.

İkinci el araç alım satım ve takas durumlarında aracın doğru fiyat aralığı üzerinde satışa çıkartılması güvenilir bir satış deneyimi ve devamlılık için oldukça önemlidir. Nerede ilan verilmiş olursa olsun otomotiv pazarındaki güncel satış değerine ve aracın kendi özelliklerine uygun biçimde fiyatlandırma yapılmışsa araç diğer satışlara göre çok daha kısa sürede satılır. Bu araç değerleme hizmeti alıcıyı koruduğu gibi maddi zarara uğramaması açısından satıcıyı da korur.

Aracın kilometresi, hasar kaydı , teknik özellikleri, üretim yılı, ekspertiz randevusunun ardından ortaya çıkan fiziksel ve teknik hasarlar ikinci el alış satış ve takas durumlarında belirleyici rol oynayıp hem alıcıyı hem satıcıyı ilgilendirir.

Araç üzerine kayıtlı MTV ve diğer trafik cezalarına ait borçları e-Devlet üzerinden veya vergi dairelerine başvurarak öğrenmek mümkündür. Ödenecek vergi aracın yaşına, modeline, tipine, aracın ağırlığına ve motor silindir hacmine göre hesaplanmaktadır.

MTV bilgisi sorgulama yapıp, ödemesi anlaşmalı bankalarca ve bankaların mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi gelir idaresi dairesi veznelerinden veya GİP Mobil ile kredi kartıyla yapılabilir. Otocost ile kolayca mtv bilgisi sorgulama yapabilir, sürücüler ödeme planlarını hazırlayabilir kendi seçtikleri tarihte entegre ettikleri banka hesapları ile kolayca ödeme yapabilirler.

Trafik sigortası poliçesi alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç kritik nokta vardır. Öncelikle poliçede yer alan kişisel bilgilerin ve araç bilgilerin hatasız olarak eklendiğinden emin olunmalıdır. Herhangi bir hasar durumunda sigorta ile sorun çıkmaması açısından araç ve kişisel bilgilerin doğru kayıt edilmiş olması çok önemlidir.

Bireysel hazırlanan poliçelerin kapsamlarına da dikkat edilmelidir. Kişinin aldığı poliçenin teminatları ve neleri karşıladıklarını bilmesi önemlidir.

Trafik sigortasının geçerlilik süresi bir yıldır ve her yıl yenilenmesi gerekir. Her sene yenilenmeyen veya hiç yapılmamış trafik sigortası olmayan araçlara trafiğe çıktıklarında cezai işlem uygulanır. Bu nedenle sigortaların başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat etmek ve bitiş tarihini geçmeden yenilemek şarttır.

Verilen bitiş tarihinden önce, daha öncesinde yapılmış trafik sigortasının değiştirilmesi mümkündür. Trafik sigortalarını gününden önce yenilemek veya değiştirmek her zaman daha avantajlıdır. Bu şekilde olası gecikmelerin ve dönemsel fiyat artışlarının önüne geçilmiş olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi sigortasız araçla trafiğe çıkmak yasal bir suçtur. Böyle bir durumla karşılaştıktan sonra trafik cezası da eklenirse ceza bitiminden sonra gecikmeli sigorta yaptırılacağı için poliçe tutarı daha da yüksek olacaktır. Günü gelmeden sigorta yaptırmak veya var olan sigorta planını değiştirmek geçerli olan sigortanın devre dışı kalması anlamına gelmemektedir.

Sigortalanacak araç modeli, kasko değerlendirmesi yapılırken göz önünde bulundurulan en önemli faktördür. Aracın sıfır veya ikinci el olması değerlemede farklılıklar oluşturur. Ek olarak spor bir araba ile aile arabası arasında kaza riski farkı olduğundan dolayı fiyatlarda da değişiklik gözlenmektedir.

Ruhsat sahibi bilgileri, fiyat üzerinde belirleyici rol oynar. Örneğin; sürücünün mesleği, aracın kullanıldığı şehir, ehliyet yılı veya mesleğinden dolayı sürekli trafiğe çıkan kişilerin daha fazla kaza riski ile karşılaşabileceği için kasko tutarı daha yüksek olabilir. Sürücünün yaşadığı şehirdeki trafik yoğunluğu, kaza sıklığı ve suç oranı fazla ise kasko fiyatlarını etkilemesi mümkün.

Araç güvenliği, kasko değerlendirilmesinde etkilidir. Çünkü aracın hırsızlık veya kundakçılığa karşı alarm veya immobilizer gibi korunma donanımları mevcut ise daha az miktarda kasko ödenir.

Kasko değeri hesaplanırken bir çok faktör görüldüğü üzere devreye girmektedir. TSB’nin oluşturduğu dönemsel listelerden araç kasko değeri öğrenilebilir.

Yalnızca ikinci el alım satım işlemleri için değil aynı zamanda güncel sıfır araç alım satım işlemleri içinde otocost uygulamasına başvurabilirsiniz. Aracınızın bilgilerini ücretsiz bir şekilde sorgulayıp öğrenebildiğiniz gibi güncel sıfır araç fiyatlarını da kolayca sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

Otocost uygulaması yalnızca ikinci el değil sıfır araç almak isteyenleri de unutmuyor. Otocost ile satın alacağınız aracın sıfır fiyatlarını veya ikinci el fiyatlarını görüntüleyebilir, aradığınız özelliklere göre karşılaştırma yapabilir ve araçlar hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Nasıl bir araç alacağınız konusunda kafanız karışıksa Otocost uygulaması tam size göre.

Otocost uygulamasında hiçbir şey unutulmuyor. Araç alırken de satarken de kullanırken de ihtiyacınız olabilecek her hizmet tek bir uygulamada buluşuyor. Çok iyi bir sürücü olabilirsiniz, deneyim ve arabanıza güveniyor olabilirsiniz ancak trafiğe sigortasız bir araçla çıkarsanız cezai uygulamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için Otocost uygulamasından yine tek bir tıkla sigorta teklifi alabilir ve bütçeniz ve aracınız için en iyi olanı seçebilirsiniz.

2 Comments

 1. By
  Aralık 25, 2022

  […] Karayolları İhlalli Geçiş Sorgulama […]

 2. By
  Ocak 23, 2023

  […] durumlarda araç sahiplerine hangi davranışları sonucunda bu ceza kesilir birlikte inceleyelim. İhlalli geçiş Türkiye’de karayollarında, köprülerde ve bazı tünellerde ücret ödenmesi gereken HGS ve […]

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir