Kasko Değeri Hesaplama

Kasko değeri, bireysel veya ticari fark etmeksizin aracın ortalama piyasa değerini ifade eder. Kasko sigortası yaptırılırken en sık karşılaşılan değerlerden biri kasko değeridir. Kasko, aracın yanması, çalınması ya da kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan ve zorunlu olmayan aksine isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Kasko sigortası başladığı tarihten itibaren bir yıl geçerlidir.

Kasko bedeline dahil olmayan bazı araç özellikleri vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse aracın standart aksesuarları dışında, navigasyon, özel ses sistemi, DVD oynatıcı gibi donanımların değeri kasko bedeline dahil edilmez. Bu kalemler kasko poliçelerine ek teminat olarak eklenebilir. Ancak bunlar kasko primlerinde artışa neden olabilir.

Kasko Değerini Etkileyen Faktörler

Kasko değeri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanan kasko değer listesi dikkate alınarak belirlenir. Burada marka, model ve model yılı bilgisi önemlidir. Aracın modeli ve marka değeri ne kadar yeniyse kasko değeri de o kadar fazladır. Ancak eski araçların bakım masrafları fazla olduğu için bu araçların kasko değerleri daha düşüktür ama kasko primi daha yüksektir.

Belirleyici faktörlerden bir diğeri de aracın kayıtlı olduğu ildir. Özellikle trafik kazalarının ve trafiğin fazla olduğu illerde kasko bedeli diğer illere göre daha fazla hesaplanır. Suç işlenme potansiyelinin fazla olduğu şehirlerde de kasko bedeli daha fazla çıkar.

Kasko Değer Hesaplamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kasko değeri hesaplanırken son on beş yıla ait modeller için hesaplama yapılır.

Araç güvenliği, kasko değeri hesaplamada oldukça etkilidir. Yaşanılan ilin suç oranı yüksek ise araç sahipleri araçlarına taktırdıkları alarm ve koruma sistemleri sebebiyle daha az miktarda kasko ödeyebilirler.

Ruhsat sahibi bilgileri, kasko değerini belirlerken baz alınacak bir etkendir. Aracın kullanılacağı şehir, sürücünün kaç yıllık ehliyete sahip olduğu ayrıca aracın trafiğe çok fazla çıkmasını gerektirecek bir işte çalışıp çalışmadığı kaza risk oranını değiştirebileceği için kasko tutarını etkilemektedir.

Sigortalanacak araç modeli, ödenecek kasko miktarını etkileyen unsurlardandır. Satın alınacak aracın sıfır ya da ikinci el olması kullanılmışlık durumu, motor yıpranma payı kaza riski oranını değiştireceği için fiyatlar da buna göre değişkenlik gösterir.

Kasko Değeri Nasıl Sorgulanır?

Otocost uygulamasında kasko değeri sorgulaması yapmak mümkündür. Ücretsiz bir şekilde Google Play veya App Store mağazalarından indirebileceğiniz Otocost uygulaması birçok araç için özellik ve sorgulama sistemi barındırırken aynı zamanda kasko değeri sorgulamasını da sizlere sunar. TSB’nin her ay hazırlamış olduğu listelere de bakılarak aracın model ve markasına göre kasko sorgulaması yapmak da mümkündür.

Otocost uygulamamız ile araç kasko değerleme hizmetinin yanı sıra, kilometre sorgulama, mtv sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

2 Comments

  1. By
    Aralık 25, 2022

    […] ve ihale siteleri, ikinci el araç satışları, Türkiye Sigortalar Birliği’nin yayınladığı kasko verileri, sıfır kilometre araç bilgileri, otomobil portalları günlük olarak takip edilip […]

  2. By
    Şubat 8, 2023

    […] sorgulama, ihlalli geçiş sorgulama, mtv hesaplama, mtv borç sorgulama, trafik cezası sorgulama, kasko değeri sorgulama, sıfır araç fiyatları sorgulama, ekspertiz randevu, sigorta teklifi, kredi teklifi, özel plaka […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir