Kasko Değeri Sorgulama

Bireysel aracınızı güvence altına almak söz konusu olduğunda kasko sigortası yaptırmanız gerekir. Ve kasko sigortası yaptırırken sık sık karşılaşacağınız terimlerden birisi araç kasko değeridir. Araç kasko değeri, sizin aracınızın ortalama piyasa değeridir.

Kasko değer listesi, aracınızla yaşayacağınız bir kaza sonucu sigorta şirketinin karşılayacağı tutarın üst limitini belirler. Bu liste Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından düzenlenir. Aracınız ister ikinci el ister sıfır olsun yine de kasko değeri poliçesini TSB düzenler. Bu hazırlanan listedeki araç değerleri kesin olmamakla beraber tavsiye niteliğindedir.

Aracınızda sonradan eklenmiş parçalar varsa bunlar kasko değerine dahil edilmez. Öncesinde hazırlanmış listedeki fiyat ile değerlendirilir. Araca sonradan eklenmiş bu aksesuarlar ek prim ile kasko poliçesine dahil edilmektedir.

Bir diğer araç kasko değeri hesaplama yöntemini de kişisel sigorta danışmanınızla yapabilirsiniz. Kişisel sigorta danışmanınız araç değerleri hakkında değil aracın bünyesinde sunulan hizmetleri ve tüm öğrenmek istediklerinizi size aktarabilir.

Kasko Değeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç kasko değeri hesaplama, aracınızın kasko değer listesine göre değerini belirleyen bir işlemdir. Aracınızın üretim yılı, modeli ve markasını seçerek kasko değerini öğrenmeniz mümkündür. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) belirlenirken kasko değer listesi baz alınır.

Araç kasko değerlerini Türkiye Sigortalar Birliği her ay farklı dönemlerde araçların model ve markasına göre açıklar. Sigorta şirketleri araç sahiplerine kasko teklifi verirken bu listeyi de baz alırlar. Bu sebeple araç kasko değerini hesaplamak isteyen bir kişi bu değerin her ay değişebileceğini göz önünde bulundurmalıdır.

Kasko Değeri Hesaplanırken Etkili Olan Faktörler

Sigortalanacak araç modeli, kasko değerlendirmesi yapılırken göz önünde bulundurulan en önemli faktördür. Aracın sıfır veya ikinci el olması değerlemede farklılıklar oluşturur. Ek olarak spor bir araba ile aile arabası arasında kaza riski farkı olduğundan dolayı fiyatlarda da değişiklik gözlenmektedir.

Ruhsat sahibi bilgileri, fiyat üzerinde belirleyici rol oynar. Örneğin;sürücünün mesleği, aracın kullanıldığı şehir, ehliyet yılı veya mesleğinden dolayı sürekli trafiğe çıkan kişilerin daha fazla kaza riski ile karşılaşabileceği için kasko tutarı daha yüksek olabilir. Sürücünün yaşadığı şehirdeki trafik yoğunluğu, kaza sıklığı ve suç oranı fazla ise kasko fiyatlarını etkilemesi mümkün.

Araç güvenliği, kasko değerlendirilmesinde etkilidir. Çünkü aracın hırsızlık veya kundakçılığa karşı alarm veya immobilizer gibi korunma donanımları mevcut ise daha az miktarda kasko ödenir.

Kasko değeri hesaplanırken bir çok faktör görüldüğü üzere devreye girmektedir. TSB’nin oluşturduğu dönemsel listelerden araç kasko değeri öğrenilebilir.

Otocost uygulamamız ile kasko değeri sorgulamanın yanı sıra mtv bilgisi sorgulama , kilometre sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

1 Comment

  1. By
    Kasım 9, 2022

    […] değeri, bireysel veya ticari fark etmeksizin aracın ortalama piyasa değerini ifade eder. Kasko sigortası yaptırılırken en sık karşılaşılan değerlerden biri kasko değeridir. Kasko, […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir