KM Sorgulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Km sorgulama yapılmak istendiğinde, araç sahiplerinin bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir. Yeni bir araç satın alınmak istendiğinde özellikle gündeme gelen km sorgulama işlemi, doğru yapılmak zorundadır. Bu işlemin yapılması için tercih edilen bazı kanallar vardır. Hangi kanallar üzerinden km sorgulaması yapılması gerektiği konusunda özellikle dikkatli olunması gerekir. Yeni araç satın almak isteyenler, neden ve nasıl km sorgulama yapar birlikte inceleyelim.

Araç KM Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç km sorgulama işlemi yapmak istediğinizde tercih edebileceğiniz birkaç farklı yol vardır. Bu farklı yollar arasından en güvenilir ve garanti olan yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Aksi durumda yeni bir araç satın almak istediğinizde, yeni alacağınız aracın yeterince iyi olmamasına ve özellikle yüksek km’ye sahip olmasına neden olabilir. Tüm bu sorunları yaşamamak ve yeni bir araç satın almak istediğinizde, mağdur olmamak için sizler de aracın kilometre sorgulamasını yapabilirsiniz.

KM Sorgulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir
KM Sorgulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

KM Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Km sorgulama yöntemleri arasında tercih edebileceğiniz ve son derece güvenilir olan yöntemler vardır. Bu yöntemlerin ayrı ayrı incelenmesi ve hangisinin uygun olduğuna karar verilmesi gerekir. Tercih edilebilecek en iyi km sorgulama yöntemleri aşağıdaki gibidir:

SMS ile KM Sorgulama

SMS ile km sorgulama kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Ancak 2017 yılından sonra bu sistem ne yazık ki çalışmamaya başlamıştır. Bunun nedeni kişisel verilerin gizliliğinin ihlal edilmesi nedeniyle artık SMS göndererek aracın km sorgulamasının yapılmasının engellenmiş olmasıdır. Bu yöntemin tercih edilmemesi çok daha iyi olacaktır. Bunun yerine farklı kanallar aracılığıyla aracın km sorgulamasını yapabilirsiniz.

KM Sorgulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir
KM Sorgulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

TÜVTÜRK’ ten KM Sorgulama

TÜVTÜRK km sorgulama ticari ve binek araçların her yıl veya da iki yılda bir araç muayenesinin yapıldığı kurumdur. Yapılan muayene sürecinde araçlara dair pek çok bilgi yer alır. KM değeri de bu bilgiler arasında bulunur. Aracın km değerleri her yıl kayıt altına alındığı için, herhangi bir oynama ya da değiştirilme olduğunda burada yer alacaktır. Tamamen resmi kayıtlar yer aldığı için en güvenilir araç km sorgulama yöntemlerinden biridir. Buradaki sistem üzerinden aracın km sorgulamasını ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

E-Devlet’ten Araç KM Sorgulama

E-devlet üzerinden bilindiği gibi birçok işlem yapılmaktadır. Bu uygulama üzerinden araca ilişkin birçok bilgi sorgulaması yapılabilir. KM sorgulaması yapmakta bunlardan biridir. Aracın yapılan muayene sonuçlarından km değerlerinin nasıl değiştiği ve herhangi bir usulsüzlük olup olmadığı kolayca tespit edilebilir. Son derece güvenilir bir yöntem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilebilir.

KM Sorgulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir
KM Sorgulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

Kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır sorusu son yıllarda daha fazla sorulmaya ve merak edilmeye başlamıştır. Araçların km değeri düşürülmesi yasal olarak suçtur. Böyle bir aracı satın almak ve sonrasında başka birine aynı şekilde aracı satmak, sizlere de yasal olarak sakınca yaratacaktır. Bu yüzden de km değeri düşürülmüş araçların alınmaması gerekir. Bir aracın km değerinin düşürülüp düşürülmediğini anlamak için, TÜVTÜRK kayıtlarına bakılması gerekir. En sağlam ve güvenilir yöntemlerin başında bu gelmektedir. Daha fazla emin olmak için ise ekspertiz hizmeti veren firmalarla görüşme sağlayabilirsiniz. Onlarda km değeri konusunda sizlere bilgi verecektir.

Araç KM Sorgulama Siteleri

Araç km sorgulama siteleri üzerinden güvenilir bir şekilde satın almak istediğiniz aracın km sorgulaması yapılmak istendiğinde tercih edilebilir. Bu sorgulama yapmak istediğiniz sitenin ve aracı firmaların güvenilir ve kurumsal olması gerektiğini unutmamanız gerekir. Otocost uygulamamız üzerinden istediğiniz gibi güvenilir bir şekilde araç km sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Otocost uygulamamız ile ikinci el araç değerleme hizmetinin yanı sıra, kilometre sorgulama, mtv sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir