Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Motorlu taşıtlar vergisi hakkında bilinmesi gereken son derece önemli detaylar vardır. Araç sahipleri, araçlarını düzenli kullansın ya da kullanmasın her yıl mutlaka motorlu taşıtlar vergisini ödemek zorundadır. Sadece arabalar için geçerli gibi düşünülse de aslında motorlu taşıtlar vergisi, içinde motor bulunan tüm araçlar için geçerli olan bir vergidir. Motorlu araçlara sahip olan kişiler, bu vergiler hakkında birçok önemli detaya hâkim olmak durumundadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

1.Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV ne zaman ödenir?

Motorlu taşıt vergisi yılda iki kez ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit halinde ödenir. Araç sahiplerinin verginin ödeme sürelerini asla geçirmemeleri gerekir. Aksi durumda araç trafikte yakalandığında, cezai yaptırım uygulanacaktır. Bu yaptırım başta para cezası iken ödeme tamamlanmadığında aracın bağlanması söz konusu olabilir.

2.Yeni taşıt alındığında, ne zaman Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenir?

Aracı takvim yılının ilk altı aylık (Ocak-Temmuz) döneminde aldıysanız ve ilk taksitin ödeme süresi geçtiyse bir ay içinde ilk taksit ödenir. İkinci taksit ise Temmuz’da ödenir. Aracı satın aldığınızda, son 6 aylık dönemdeyseniz de eğer ikinci taksitin ödeme süresi geçtiyse yine bir ay içinde ikinci taksiti ödemeniz gerekir. Bu durumda araç sahipleri ilk taksiti ödemek zorunda değildir. Yeni bir araç satın almak istediğinizde, mutlaka aracın motorlu taşıtlar vergisinin ödenip, ödenmediği konusundan emin olmanız gerekir.

3.Engellilere (engelli) ait özel tertibatlı araçlarda motorlu taşıt vergisi var mı?

Engelli araçlarda MTV durumu engellilik derecesine göre belirlenmektedir. %90 ve üzeri engellilik durumu olan kişilerin üzerine kayıtlı araçlarda motorlu taşıtlar vergisi istisnası vardır. Daha az engellilik durumunda ise vergi durumu mutlaka gerekli şekilde araştırılmalıdır.

4.Motorlu taşıtlar vergisi bankadan ödenebilir mi?

Motorlu taşıtlar vergisi ödemesi banka kartları ve kredi kartları ile yapılmaktadır. Anlaşmalı bankaların kartları ve kredi kartları ile yapılan ödemeleri aynı tarihlerde mükellefin hesabına geçmektedir. Yalnız banka kartı ve kredi kartı ile yapılan motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde, içinde bulunulan yıl için yapılsa bile gecikme zamlı olarak tahsil edilmektedir.

5.Motorlu taşıtlar vergisi taksitlendirilebilir mi?

Motorlu taşıtlar vergisi, birçok anlaşmalı banka aracılığıyla 3 taksit olarak ödenmektedir. Yani anlaşmalı bankalar aracılığıyla bu verginin ödemesini yaptığınızda, uygun şartlar altında sizlere 3 taksit imkânı verilecektir. Taksit şartları ve uygulanacak olan vade farkları, tercih edilen bankaya göre değişiklik gösterebilecektir.

6.Motorlu taşıtlar vergisi ödenmediğinde ne olur?

Motorlu taşıtlar vergisinin ödenmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Araç sahipleri, araçlarını satıncaya kadar düzenli olarak yılda iki kez MTV ödemek durumundadır. Aracın trafiğe çıkarılması ya çıkarılmaması gibi bir ayrım olmaksızın bu vergi ödenir. Araç uzun yıllar trafiğe çıkmasa dahi bu verginin yine de ödenmesi gerekir. Buna ek olarak vergi zamanında ödenmediğinde de faiz işlemeye başlar. Aracın trafikte yakalanması durumunda, araç sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır. Belirli bir süre ödemeye devam edilmemesi halinde ise araç bağlanacak ve yine idari para cezası uygulanacaktır.

7.MTV gibi önemli vergilerin takibi ve ödemesi en kolay nasıl yapılır?

MTV gibi araç sahipleri için son derece önemli olan vergileri takip etmek ve bunların ödeme süreçlerine ilişkin olarak detaylı bilgi almak için yapmanız gereken aracı firmaları bulmaktır. Böylece aslında motorlu araçlara ilişkin olarak tüm süreçleri takip edebilir ve gerekli durumlarda da istediğiniz gibi ödeme yapabilirsiniz. Bu siteler üzerinden MTV borç sorgulama işlemleri yapabilir ve güvenli bir biçimde ödeme yapabilirsiniz.

Otocost uygulamamız ile ikinci el araç değerleme hizmetinin yanı sıra, kilometre sorgulama, mtv sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir