Otocost MTV Bilgisi Sorgulama

MTV yani bildiğimiz adıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi, araç sahiplerinin yılda iki kez ödemek zorunda olduğu vergi türüdür. Bu ödemeleri yılın ilk yarısı (1-31 Ocak) ve ikinci yarısı (1-31 Temmuz) olmak üzere iki taksit şeklinde gelir idaresi veznelerinden, web sitesinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi şartları Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenmiş ve trafik şubelerinde kaydı bulunan taşıtlardan alınan bir vergi türüdür. MTV yalnızca kara taşıtlarına has bir vergi türü değil uçak, helikopter gibi hava taşıtları ve motor olan deniz taşıtları için de ödenmesi gereken bir vergi türüdür.

MTV araçların sicil kayıtları yapıldığı andan itibaren başlar ve sicil kaydı silinene dek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni öder. MTV’yi ne kadar ödeyeceğiniz tamamen taşıtınızın özelliklerine göre değişeceğinden hesaplama işlemini önceden yaparsanız fikir sahibi olabilirsiniz.

Zamanında ödemesi yapılmayan MTV için her ay %1.4 oranında gecikme faizi işlenir. Ödeme yapılmadığı takdirde Maliye Bakanlığı’ndan gelecek bir mektupla uyarı alınır. Buna rağmen ödemenin gerçekleşmemesi durumunda banka hesaplarınıza vergi dairesi tarafından haciz konulup ödemeniz gereken tutar tahsil edilir. Gerekirse aracınız bağlanır. İşletilen faiz ödeyeceğiniz tutarın üstüne her ay için gecikme faizi olarak eklenir. Kasko değerinin %5’inden fazlası ödenirse paranızı iade alma hakkınız vardır. Bunun için bir dilekçe yazılması yeterlidir.

Hangi Araçlar İçin MTV Ödemek Zorunlu Değildir

Öncelikle şunu belirtelim ki trafiğe kayıtlı bir aracın MTV ödemesi için hurdaya çıkması gerekmekte ancak hurdaya çıkması için ise MTV borcunun olmaması gerekmektedir. Bunun dışında bazı özel durumlarda MTV borcundan hariç tutulan araçlar vardır. Bunlar;

 • Engellilik durumları %90 veya daha fazla olan sürücüler adına kayıtlı taşıtlar
 • İflas idaresine devredilen taşıtlar
 • İl özel idaresi veya belediye taşıtları
 • Yabancı konsolosluklara veya elçilere ait taşıtlar (karşılıklı olmak şartıyla)
 • Yardım kuruluşları için çalışan devlete bağlı araçlar (Kızılay, AFAD, UMKE)

MTV Bilgisi Sorgulama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Araç üzerine kayıtlı MTV ve diğer trafik cezalarına ait borçları e-Devlet üzerinden veya vergi dairelerine başvurarak öğrenmek mümkündür. Ödenecek vergi aracın yaşına, modeline, tipine, aracın ağırlığına ve motor silindir hacmine göre hesaplanmaktadır.

MTV bilgisi sorgulama yapıp, ödemesi anlaşmalı bankalarca ve bankaların mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi gelir idaresi dairesi veznelerinden veya GİP Mobil ile kredi kartıyla yapılabilir. Otocost ile kolayca mtv bilgisi sorgulama yapabilir, sürücüler ödeme planlarını hazırlayabilir kendi seçtikleri tarihte entegre ettikleri banka hesapları ile kolayca ödeme yapabilirler.

Otocost uygulamamız ile mtv bilgisi sorgulamanın yanı sıra, kilometre sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

4 Comments

 1. By
  Kasım 21, 2022

  […] uygulamamız ile araç değerlemenin yanı sıra, kilometre sorgulama, mtv sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz […]

 2. By
  Aralık 8, 2022

  […] Motorlu taşıtlar vergisi yılda iki kez ödenmesi gereken, motorlu taşıtlar üzerinden alınan bir vergi türüdür. Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenen şartlar gereğince bu vergi alınır. Yalnızca karayollarında kullanılan araçlar için değil aynı zamanda helikopter, uçak ve deniz taşıtları için de bu vergi alınır. Hesaplanan ödemelerden biri ocak ayında diğeri ise temmuz ayında yapılır. Araçların sicil kaydının oluşturulması sonrasında ödemeye başlanmaktadır. Araçların sicil kaydı silininceye kadar ise bu vergi ödemesi zorunlu olacaktır. […]

 3. By
  Aralık 19, 2022

  […] de E-devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. E-devlete giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Motorlu Araç Vergi Sorgulaması” yazılabilir. Çıkan ekrandan da sizlerden istenen plaka ve diğer bilgileri girmeniz […]

 4. By
  Şubat 8, 2023

  […] İlginizi Çekebilir; Otocost MTV Bilgisi Sorgulama […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir