Özel Plaka Alma Rehberi

Özel plaka almak isteyen ve plakasını değiştirmek isteyenler için bu süreç nasıl yönetilir bilgi vermek istiyoruz. Özel plaka başvuruları ancak araç sahipleri tarafından yapılabilecek bir işlemdir. Sıradan harflerin ve rakamların bir arada kullanılması ile elde edilen plakaları kullanmak istemiyorsanız, sizler de özel plakaya başvurabilirsiniz. Bu özel plaka ile isterseniz isminizin baş harflerini isterseniz de uğurlu rakamlarınızı kullanabilirsiniz. Son yıllarda özel plaka kullanmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaya başlamıştır.

Özel Plaka Nedir?

Özel plaka nedir ve tam olarak hangi plakalar özel plaka sınıfında yer alır bilgi vermek istiyoruz. Özel plaka, kişinin istediği harflerden ve rakamlardan oluşan plaka türüne verilen isimdir. Özel plaka sahipleri tuttukları takımdan, siyasi görüşlerine kadar her türlü harf ve rakamları plakalarında kullanabilir. Kısacası plakalarında kişiye özel olarak her türlü detay yer alabilecektir. Özel plaka sahipleri için aynı zamanda bazı yükümlülükler vardır. Bu yükümlülüklerin içinde en önemlisi plaka koduna göre ikamet etmektir.

Özel plaka almak isteyenlerin aynı zamanda bağış yapması ve vergi ödemesi gerekir. Plakaya göre yapılacak olan bağış miktarı da değişecektir. Büyükşehirlerde ise özel plaka alım işlemleri için daha yüksek ücret ödenmektedir.

Özel Plaka Alma Rehberi
Özel Plaka Alma Rehberi

Özel Plaka Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Özel plaka alma sürecinde yapılması gerekenler arasında ilk olarak bağış ve vergi ödeme yapılması gerektiği gelir. Plakayı almak isteyen kişilerin aynı zamanda notere gitmesi gerekir. Eski plaka notere teslim edildikten sonra, özel plaka başvuru işlemleri için Şoförler Odası’na başvurulması gerekir. Daha sonrasında noterden özel plaka için gerekli belgeleri almanız ve baskı işlemlerini tamamlamak için, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na başvurulması gerekir. Baskı işlemi yapıldıktan sonra artık özel plaka kullanılmaya başlanır.

Kullanmak istediğiniz özel plaka başka birinin üzerinde olması halinde, o kişi ile plakayı almak için anlaşma sağlayabilirsiniz. Özel plakayı alacak olan kişiler, gerekli şartları taşıyorsa sadece kimliği ile başvuruda bulunması yeterli olacaktır.

Özel Plaka Alma Rehberi
Özel Plaka Alma Rehberi

Özel Plaka Alma Şartları Nelerdir?

Özel plaka alma şartları nelerdir ve bu plaka nasıl alınır birlikte inceleyelim. Bu süreç her ne kadar zor olmasa da yine araç sahipleri için bazı koşullar söz konusudur. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

  • İlk olarak almak istediğiniz plakanın başka birinin üzerinde olmaması gerekir. İki aracın aynı plakaya sahip olması mümkün olmadığı için bu durumda plakaya sahip olan araç sahipleri ile görüşme yapabilirsiniz.
  • Özel araç plakası almak istediğinizde yerine getirilmesi gereken diğer şart ise işlemin noter üzerinde yapılmasıdır.
  • Noterde yapmanız gereken işlemler sonrasında Şoförler Odasına gitmeniz ve burada istenen işlemleri yapmanız gerekir.
  • Özel plakalara dair bir diğer önemli koşul ise plaka şehir kodu ile ikamet adresinin aynı olmasıdır. Yani İstanbul’da yaşayan biri 06 koduyla plaka alamaz.

Özel Plaka Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özel plaka başvurusu işlemlerini şahsen yapmanız gerekir. Bu süreçte sizlerden istenen belge ve evraklarla noter ve Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na teslim edilmektedir. Gerekli ödemeler ve başvuru işlemleri yapıldığında, zaten plaka alım süreci o kadar zor değildir. Özel plaka almak için başvuruda bulunmak istiyorsanız, sizler de alacağınız danışmanlık desteği ile bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Özel Plaka Alma Rehberi
Özel Plaka Alma Rehberi

Özel Plaka Ücreti 2023

Özel plaka ücreti olarak aslında bağış ve vergi ödemesi yapılır. Alınacak olan plakaya göre ödenmesi gereken ücrette değişir. Buna ek olarak özel plaka ücretleri ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli detay, büyükşehirlerde daha yüksek ücretlerin ödenmesi gerektiğidir. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve özel plaka alım sürecini takip etmek için danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Özel plaka başvurusu, ihlalli geçiş sorgulama, tramer kaydı sorgulama, hasar kaydı sorgulama, araç değerleme, ikinci el araç değerleme, km sorgulama, otomotiv haberleri, araç kiralama, mtv hesaplama, mtv borç sorgulama, trafik cezası sorgulama, otocost fiyatlama, araç fiyatlama, sıfır araç fiyatları, 2023 model 0 araç fiyatları, ekspertiz randevusu alma, yakıt fiyatları sorgulama, acil yol yardım gibi tüm hizmetlerde Otomotiv Asistanınız Otocost sürekli yanınızda!

Otocost uygulamamız ile ikinci el araç değerleme hizmetinin yanı sıra, kilometre sorgulama, mtv sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir