SUV ve Sedan: Sizin İçin Doğru Arabayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

SUV’ler veya Spor Hizmet Aracı, hem bir yol arabasının öğelerini hem de bir arazi aracının özelliklerini içeren bir araba sınıflandırmasıdır. Daha basit bir ifadeyle, hem asfalt yollarda hem de asfaltsız yollarda sürülebilir. Sedanlar, bagajın arabanın ana gövdesinden ayrıldığı ve tipik olarak asfalt yollarda sürüldüğü daha küçük bir araç türüdür.

SUV’ler ve Sedanlar, arabaların en yaygın iki sınıflandırmasıdır. Bu nedenle insanlar ve araba tutkunları bu ikisini sık sık karşılaştırır, her iki sınıflandırmanın da kendine göre artıları ve eksileri vardır ve temelde aynı özelliklere sahiptir.

Her iki araba da aynı ihtiyaçları karşıladıkları için aynı tüketici nişlerine sahiptir. Çoğu zaman insanlar ikisi arasında seçim yapmak zorunda kalır, hangisini satın alacağınıza karar vermek, üstesinden gelinmesi çok zor bir karar olabilir. Öncelikle her iki sınıflandırmanın dezavantajları ve avantajları hakkında iyi bilgi sahibi olmalısınız.

Ayrıca şu faktörler açısından neler sunabileceklerinin de farkında olmalısınız: ihtiyaçlarınız, yaşam tarzınız, bütçeniz ve tasarımla ilgili kişisel tercihiniz. Bu şekilde, seçenekleri etkili bir şekilde değerlendirebilir ve sizin için doğru arabayı seçebilirsiniz.

SUV ve Sedan: Sizin İçin Doğru Arabayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?
SUV ve Sedan: Sizin İçin Doğru Arabayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

İhtiyaçlarınızı Bilin

Aracınız ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır, işlevsel ve güvenilir olmayan bir araba seçmeyin. Neden bir araba almanız gerektiğini ve bunun size sağlayabileceği faydaları değerlendirin.

SUV’lerin daha büyük çerçeveleri vardır, bu da içlerinde daha fazla kargo alanı olduğu anlamına gelir. Bu, pek çok şey getirme eğiliminde olan ve onu bir aile arabası olarak kullanan kişiler için uygundur. Günümüzde pek çok SUV çeşidi vardır. Sizin ve ailenizin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu arada, sedanlar gövde çerçevesi ve kargo alanı açısından daha küçüktür. İşe veya günlük yolculukları için sadece araba kullanacak kişiler için daha uygundurlar.

SUV ve Sedan: Sizin İçin Doğru Arabayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?
SUV ve Sedan: Sizin İçin Doğru Arabayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Yaşam Tarzınıza Neyin Uygun Olduğunu Bilin

Hangi arabayı alacağınıza karar verirken yaşam tarzınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir.

İşinizin doğasını iyi düşünmelisiniz, eğer şehirde çalışıyorsanız, şehir içi yollarda sürüş kolaylığı nedeniyle bir sedan almayı düşünebilirsiniz. Ancak, işinizin doğası uzun mesafeli seyahat gerektiriyorsa veya şehir dışına gidip gelmeyi içeriyorsa, bir SUV almayı düşünebilirsiniz.

İkisi arasında karar verirken konumunuz da önemli bir faktör olmalıdır. SUV’lar, sedanlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek yerden yüksekliğe sahiptir. Yerden yükseklik, aracınızın en alçak kısmı ile yol arasındaki mesafedir. Sık sık şiddetli yağmurların, sellerin ve tayfunların eğilimli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, bir SUV almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, SUV’lerin sedanlardan daha büyük lastikleri olduğu için size yollarda daha fazla çekiş sağlarlar.

SUV’lar, oturma kapasiteleri nedeniyle genellikle harika aile arabaları olarak pazarlanır. Sedanlar, genç profesyoneller ve bekarlar için ilk kez harika arabalar olarak pazarlanırken. Bu ikisi arasında seçim yaparken yaşınız ve medeni durumunuz gibi kişisel faktörleri göz önünde bulundurmak da önemlidir.

SUV ve Sedan: Sizin İçin Doğru Arabayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?
SUV ve Sedan: Sizin İçin Doğru Arabayı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bütçenizi Düşünün

Sedanlar genellikle SUV’lardan daha ucuzdur. Ancak, performansta çok fazla farklılık göstermezler.

Satın alırken her zaman bütçenizi göz önünde bulundurun . Arabalar ucuz değildir ve gerçekten pahalı olabilir, birçok kişi de bunu bir yatırım olarak görür.

Mali durumunuzu kapsamlı bir şekilde planlayın ve gelirinizi göz önünde bulundurun, arabanızın ipoteği için ne kadar ödeme yapmayı planladığınızı belirleyin. Bir kredi alıyorsanız veya bunun için para biriktirip tamamını ödemeyi planlıyorsanız, kararınızda net olun.

Kişisel Tarzınızı Bilin

İnsanlar, arabanızın genellikle tarzınızı ve kişiliğinizi yansıttığını söyler, bunlara göre bir araba seçmeye de karar verebilirsiniz.

SUV’ler ve sedanlar size farklı sürüş deneyimleri sunar. SUV, geniş iç hacmi ve yerden yüksekliği sayesinde diğer insanların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar. Bununla birlikte, diğer insanlar bir sedanın kompaktlığını ve manevra kabiliyetini istiyor.

Daha büyük ve daha erkeksi bir araç kullanmayı tercih ediyorsanız, SUV sizin için daha iyi bir seçimdir, ancak daha gösterişsiz ve daha sportif bir araba istiyorsanız sedan tercih edersiniz.

Doğru Arabayı Seçmek

Doğru araba kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sizin için doğru arabayı seçmek, fiyatı, stili, konforu, özellikleri ve ihtiyaçlarınız gibi dikkate alınması gereken faktörler nedeniyle yapılması zor bir seçimdir. Bu iki sınıflandırmadan seçim yapmadan önce tercihlerinizi belirlemeniz önemlidir. Son kararı vermeden önce bu makaleyi bir kontrol listesi olarak kaydedebilirsiniz.

Araçların Piyasa Değerini Öğrenme

Yukarıdaki başlıklar araç seçiminde önemli bir harita olsa da, satın alacağınız aracın gerçek piyasa değeri de önemlidir. Özellikle ikinci el bir araç almak istiyorsanız öncelikle bakmanız gereken şeyler, aracın değeri, araç km sorgulama, araç tramer kaydı ve yıllık motorlu taşıtlar vergisi miktarı olmalıdır. 

Otocost tam da bu noktada satın alacağınız araç için size ücretsiz asistanlık yapmaktadır. Otocost sayesinde araç değerleme yaparak gerçek piyasa değerini öğrenebilir km sorgulaması ve tramer kaydı sorgulama ile de aracın geçmiş bilgilerine kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Otocost uygulamamız ile kasko değeri sorgulama, mtv bilgisi sorgulama , kilometre sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Her sigorta poliçesinin belli bir bitiş tarihi vardır. Olası risklerin önüne geçmek için araç sahipleri günü gelmeden sigorta poliçesini yeniletirler. Poliçe yeniletmek için poliçe bitim gününü beklemeye gerek yoktur.

Günü gelmeden poliçeyi yeniletmek var olan poliçenin iptal olması anlamına gelmez. Çünkü yeni yaptırdığınız poliçe tarihi eski poliçenizin bitiş tarihine denk gelir. Yani eski sigortanın bittiği gün yeni sigorta devreye girer.

2019 yılından sonra zorunlu hale gelen ekspertiz raporunun  8 yaş altındaki araçların alması gereklidir. Araçların hasar durumları detaylı şekilde incelendiği için yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilir ve alım satım işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Araçların mekanik ve elektronik aksamları incelenir ve tüm detaylar ortaya çıkarılır. Ekspertiz sonucu yaşanmış kazaların maddi sonuçları net bir şekilde öğrenilir. Bu nedenle araç alım satım işlemi öncesi aracı mutlaka ekspertize götürmekte fayda vardır.

Öncelikle şunu belirtelim ki trafiğe kayıtlı bir aracın MTV ödemesi için hurdaya çıkması gerekmekte ancak hurdaya çıkması için ise MTV borcunun olmaması gerekmektedir. Bunun dışında bazı özel durumlarda MTV borcundan hariç tutulan araçlar vardır. Bunlar;

 • Engellilik durumları %90 veya daha fazla olan sürücüler adına kayıtlı taşıtlar
 • İflas idaresine devredilen taşıtlar
 • İl özel idaresi veya belediye taşıtları
 • Yabancı konsolosluklara veya elçilere ait taşıtlar (karşılıklı olmak şartıyla)
 • Yardım kuruluşları için çalışan devlete bağlı araçlar (Kızılay, AFAD, UMKE)

Tramer sorgulama ile sürücüler ilgilendikleri aracın detaylarına kapsamlı bir şekilde erişebilirler. Sorgulama sonucu kullanıcılara sunulan veriler şu şekildedir:

 • Araç hasar kaydı
 • Kaza tutanakları
 • Değişen parça bilgisi
 • Araç trafik poliçesi
 • Varsa mağdur bilgisi
 • Araca dair detaylı teknik bilgiler
 • Trafiğe çıkış tarihi
 • Aracın son sahibi
 • Plaka değişim bilgileri
 • Kasko bilgileri
 • Marka ve model bilgisi

Tüm operatörler için 5664’e SMS gönderilerek gerçekleştirilebilir. Hasar geçmişi sorgulamak için araç plaka numarası bilgisi paylaşılır ve yine 5664’e SMS gönderilebilir. Expertiz raporunda parça değişimi bulunan araçların kaydını sorgulamak için PARCA boşluk Araç Plaka Numarası boşluk Hasar Tarihi Bilgileri paylaşılır ve 5664’e SMS atılabilir.

Yapılan sorgulama işlemine göre ücret değişkenlik gösterir. 118 90 Alo Hasar çağrı merkezini arayarak hasar kaydı sorgu işlemi ile yapılan görüşmelerin dakikası 4.75 Türk Lirasıdır. Ayrıca SMS ile sorgu yönteminde alınan ücret 11 Türk Lirasıdır. Ancak e-Devlet üzerinden sadece adınıza kayıtlı araçların hasarlarını, kendi şifreniz ile ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz. Bunun yanında Otocost uygulamasından tek tıkla hızlı bir şekilde tramer kaydı sorgulama işlemini de gerçekleştirebilir ve hem almak hem de satmak istediğiniz araçların işlemlerine bakabilirsiniz. Tüm bunlar için plaka bilgisini ve şase bilgisini girmeniz yeterlidir.

Araç değerleme hizmeti ticari veya binek araç kategorilerinde yer alan araçların fiyatlarını, modelini, ait olduğu markayı, tescil yılını baz alarak çalışmaktadır. Aracın değerini belirleyen en önemli etkenler aracın gövde özellikleri, yüksekliği, aracın uzunluğu ve ağırlığıdır. Bunlara ek olarak satılması istenilen araçların uzunluk, yakıt tipi, motor hacmi, donanım özellikleri ve çekiş gücü gibi teknik özellikleri de araçların değerini etkileyen etkenlerdir.

Araç değerleme hizmeti alınırken araç satılmadan önce ekspertize gitmek de çok önemlidir. Bu ekspertiz randevusunda aracın fiziksel ve teknik kontrolleri de yapıldıktan sonra değerlendirme süreci tamamlanır ve aracın satışı için en uygun fiyat aralığı belirlenir.

Her geçen gün büyüyen ve gelişen otomotiv piyasasında araç almak, satmak veya takas yapmak isteyen araç sahipleri için aracın asıl değeri kritik bir rol oynamaktadır. Araçlar aynı markaya sahip olsalar bile hem üretime hem de kullanıma bağlı olarak bir takım özellikleriyle birbirinden ayrılabilir. Bu da aynı araç için farklı değerler doğurur ve ikinci el satışlarda buna göre fiyatlandırma olur.

İkinci el araç alım satım ve takas durumlarında aracın doğru fiyat aralığı üzerinde satışa çıkartılması güvenilir bir satış deneyimi ve devamlılık için oldukça önemlidir. Nerede ilan verilmiş olursa olsun otomotiv pazarındaki güncel satış değerine ve aracın kendi özelliklerine uygun biçimde fiyatlandırma yapılmışsa araç diğer satışlara göre çok daha kısa sürede satılır. Bu araç değerleme hizmeti alıcıyı koruduğu gibi maddi zarara uğramaması açısından satıcıyı da korur.

Aracın kilometresi, hasar kaydı , teknik özellikleri, üretim yılı, ekspertiz randevusunun ardından ortaya çıkan fiziksel ve teknik hasarlar ikinci el alış satış ve takas durumlarında belirleyici rol oynayıp hem alıcıyı hem satıcıyı ilgilendirir.

Araç üzerine kayıtlı MTV ve diğer trafik cezalarına ait borçları e-Devlet üzerinden veya vergi dairelerine başvurarak öğrenmek mümkündür. Ödenecek vergi aracın yaşına, modeline, tipine, aracın ağırlığına ve motor silindir hacmine göre hesaplanmaktadır.

MTV bilgisi sorgulama yapıp, ödemesi anlaşmalı bankalarca ve bankaların mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi gelir idaresi dairesi veznelerinden veya GİP Mobil ile kredi kartıyla yapılabilir. Otocost ile kolayca mtv bilgisi sorgulama yapabilir, sürücüler ödeme planlarını hazırlayabilir kendi seçtikleri tarihte entegre ettikleri banka hesapları ile kolayca ödeme yapabilirler.

Trafik sigortası poliçesi alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç kritik nokta vardır. Öncelikle poliçede yer alan kişisel bilgilerin ve araç bilgilerin hatasız olarak eklendiğinden emin olunmalıdır. Herhangi bir hasar durumunda sigorta ile sorun çıkmaması açısından araç ve kişisel bilgilerin doğru kayıt edilmiş olması çok önemlidir.

Bireysel hazırlanan poliçelerin kapsamlarına da dikkat edilmelidir. Kişinin aldığı poliçenin teminatları ve neleri karşıladıklarını bilmesi önemlidir.

Trafik sigortasının geçerlilik süresi bir yıldır ve her yıl yenilenmesi gerekir. Her sene yenilenmeyen veya hiç yapılmamış trafik sigortası olmayan araçlara trafiğe çıktıklarında cezai işlem uygulanır. Bu nedenle sigortaların başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat etmek ve bitiş tarihini geçmeden yenilemek şarttır.

Verilen bitiş tarihinden önce, daha öncesinde yapılmış trafik sigortasının değiştirilmesi mümkündür. Trafik sigortalarını gününden önce yenilemek veya değiştirmek her zaman daha avantajlıdır. Bu şekilde olası gecikmelerin ve dönemsel fiyat artışlarının önüne geçilmiş olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi sigortasız araçla trafiğe çıkmak yasal bir suçtur. Böyle bir durumla karşılaştıktan sonra trafik cezası da eklenirse ceza bitiminden sonra gecikmeli sigorta yaptırılacağı için poliçe tutarı daha da yüksek olacaktır. Günü gelmeden sigorta yaptırmak veya var olan sigorta planını değiştirmek geçerli olan sigortanın devre dışı kalması anlamına gelmemektedir.

Sigortalanacak araç modeli, kasko değerlendirmesi yapılırken göz önünde bulundurulan en önemli faktördür. Aracın sıfır veya ikinci el olması değerlemede farklılıklar oluşturur. Ek olarak spor bir araba ile aile arabası arasında kaza riski farkı olduğundan dolayı fiyatlarda da değişiklik gözlenmektedir.

Ruhsat sahibi bilgileri, fiyat üzerinde belirleyici rol oynar. Örneğin; sürücünün mesleği, aracın kullanıldığı şehir, ehliyet yılı veya mesleğinden dolayı sürekli trafiğe çıkan kişilerin daha fazla kaza riski ile karşılaşabileceği için kasko tutarı daha yüksek olabilir. Sürücünün yaşadığı şehirdeki trafik yoğunluğu, kaza sıklığı ve suç oranı fazla ise kasko fiyatlarını etkilemesi mümkün.

Araç güvenliği, kasko değerlendirilmesinde etkilidir. Çünkü aracın hırsızlık veya kundakçılığa karşı alarm veya immobilizer gibi korunma donanımları mevcut ise daha az miktarda kasko ödenir.

Kasko değeri hesaplanırken bir çok faktör görüldüğü üzere devreye girmektedir. TSB’nin oluşturduğu dönemsel listelerden araç kasko değeri öğrenilebilir.

Yalnızca ikinci el alım satım işlemleri için değil aynı zamanda güncel sıfır araç alım satım işlemleri içinde otocost uygulamasına başvurabilirsiniz. Aracınızın bilgilerini ücretsiz bir şekilde sorgulayıp öğrenebildiğiniz gibi güncel sıfır araç fiyatlarını da kolayca sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

Otocost uygulaması yalnızca ikinci el değil sıfır araç almak isteyenleri de unutmuyor. Otocost ile satın alacağınız aracın sıfır fiyatlarını veya ikinci el fiyatlarını görüntüleyebilir, aradığınız özelliklere göre karşılaştırma yapabilir ve araçlar hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Nasıl bir araç alacağınız konusunda kafanız karışıksa Otocost uygulaması tam size göre.

Otocost uygulamasında hiçbir şey unutulmuyor. Araç alırken de satarken de kullanırken de ihtiyacınız olabilecek her hizmet tek bir uygulamada buluşuyor. Çok iyi bir sürücü olabilirsiniz, deneyim ve arabanıza güveniyor olabilirsiniz ancak trafiğe sigortasız bir araçla çıkarsanız cezai uygulamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için Otocost uygulamasından yine tek bir tıkla sigorta teklifi alabilir ve bütçeniz ve aracınız için en iyi olanı seçebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir