Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama işlemleri sayesinde, araç plakasına kesilen cezalar görüntülenebilir. Araç sahiplerinin yasal olarak uymadığı kurallardan kaynaklı olarak çeşitli cezalar kesilebilir. Araçlara yönelik uygulanan pek çok ceza türü vardır. Bu cezalar için ödenmesi gereken ücretler de her yıl belirli bir oranda artış gösterir. Araç sürücülerinin trafik kurallarına daha fazla uyması ve hem kendilerinin hem de diğer araç sürücüleri ile yayaların can ve mal güvenliği için bu cezalar uygulanır. Ceza kesilen araç sürücüleri için bu noktadan sonra yapılması gereken de uygun bir şekilde ceza sorgulaması yapmak ve belirtilen günde cezayı ödemektir.

Trafik Cezasının Sorgulanması Neden Önemlidir?

Trafik cezasının sorgulanması araç sürücüleri ve sahipleri için son derece önemlidir. Zamanında kesilen cezayı ödemeyen sürücülerin cezası katlanarak artacaktır. Buna ek olarak kesilen her ceza da kişinin ehliyetine yansımaktadır. Bununla beraber kesilen cezalar belirli bir süre içinde ödendiğinde de cezalarda indirim sağlanmaktadır. Bu cezalar direkt olarak araç plakasına veya da araç sürücüsüne yazılabilmektedir. Plakaya yazılması halinde, ceza tebliği, adresinize posta yoluyla ulaştırılacaktır.

Trafik Cezası Sorgulama
Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezalarında, cezanın tebliği edildiği gün baz alınır ve bu tarihten itibaren 30 gün ödeme süresi vardır. Bu süre içerisinde cezayı ödemeyen araç sürücüleri için %5 oranında faiz uygulanmaya başlar. 15 gün içinde ödeme yapan araç sürücülerine ise %25 oranında indirim sağlanmaktadır.

Araç Sürücülerine Kesilen Cezalar

Trafik cezaları genel olarak araç sürücülerinin trafikte daha dikkatli olması ve daha güvenli bir şekilde araç kullanması için caydırıcı niteliktedir. Sürücülere kesilen en önemli cezalar aşağıdaki gibidir:

 • Kırmızı ışıkta geçmek
 • Alkollü araç kullanmak
 • Hız sınırının aşılması
 • Engelli park yerine araç park etmek
 • Emniyet kemeri takmamak
 • Muayenesiz araçla trafiğe çıkmak
 • Ehliyetsiz araç kullanmak
 • Drift atmak
 • Plakasız veya tescil belgesiz araç kullanmak
 • Hatalı park etmek

Plakaya veya da sürücülere direkt olarak yazılan cezalar yukarıdaki gibidir. Bunlara ek olarak farklı cezalar da vardır. Ancak sıklıkla sürücülere kesilen en popüler cezalar bu şekildedir.

Plaka Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Plaka ceza sorgulama işlemleri birkaç farklı yolla yapılabilir. Günümüzde özellikle teknolojinin gelişmesi ve daha fazla araç sorgulama yolları oluşması ile birlikte araç sürücüleri için de sorgulama işlemleri daha kolay yapılabilmeye başlamıştır. Plakaya yazılan araç cezalarının sorgulanması için tercih edilen yollar aşağıdaki gibidir:

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

E-devlet günümüzde birçok resmi işlemi tek tıkla yapabildiğimiz önemli bir uygulamadır. Araç plakası üzerine yazılan cezaları da aynı şekilde e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Site veya da uygulama üzerinden giriş yaptıktan sonra “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesi üzerinden, araç plakanızı girebilir ve sorgulama yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama
Trafik Cezası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama

Araç plakasına yazılan trafik cezasını Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için de “MTV ve Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” sekmesine tıklanır ve bu sekmeden sorgulama yapılır. Sorgulama işlemi için araç plaka numarası ve T.C. kimlik numarası gereklidir. Buradan yapılan sorgularda hem sürücüye hem de araca yazılan cezalar görüntülenebilir.

SMS ile Trafik Cezası Sorgulama

Online uygulamalara ek olarak sms ile trafik cezası sorgulamak da mümkündür. 1189’a aracın plakası, tescil tarihi ve T.C. kimlik numarası yazılarak kısa mesaj gönderilmesi yeterli olacaktır. Plakaya kayıtlı olan cezalar, aynı numaraya sms olarak gelecektir.

Trafik ceza sorgulaması konusunda sorun yaşıyorsanız ve bu konuda yardım almak istiyorsanız, profesyonel aracılarla görüşme sağlayabilirsiniz. Sizlere cezaların sorgulanması ve ödeme kanalları konusunda yardımcı olacaklardır.

Otocost uygulamamız ile kasko değeri sorgulama, mtv bilgisi sorgulama , kilometre sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

Her sigorta poliçesinin belli bir bitiş tarihi vardır. Olası risklerin önüne geçmek için araç sahipleri günü gelmeden sigorta poliçesini yeniletirler. Poliçe yeniletmek için poliçe bitim gününü beklemeye gerek yoktur.

Günü gelmeden poliçeyi yeniletmek var olan poliçenin iptal olması anlamına gelmez. Çünkü yeni yaptırdığınız poliçe tarihi eski poliçenizin bitiş tarihine denk gelir. Yani eski sigortanın bittiği gün yeni sigorta devreye girer.

2019 yılından sonra zorunlu hale gelen ekspertiz raporunun  8 yaş altındaki araçların alması gereklidir. Araçların hasar durumları detaylı şekilde incelendiği için yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilir ve alım satım işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Araçların mekanik ve elektronik aksamları incelenir ve tüm detaylar ortaya çıkarılır. Ekspertiz sonucu yaşanmış kazaların maddi sonuçları net bir şekilde öğrenilir. Bu nedenle araç alım satım işlemi öncesi aracı mutlaka ekspertize götürmekte fayda vardır.

Öncelikle şunu belirtelim ki trafiğe kayıtlı bir aracın MTV ödemesi için hurdaya çıkması gerekmekte ancak hurdaya çıkması için ise MTV borcunun olmaması gerekmektedir. Bunun dışında bazı özel durumlarda MTV borcundan hariç tutulan araçlar vardır. Bunlar;

 • Engellilik durumları %90 veya daha fazla olan sürücüler adına kayıtlı taşıtlar
 • İflas idaresine devredilen taşıtlar
 • İl özel idaresi veya belediye taşıtları
 • Yabancı konsolosluklara veya elçilere ait taşıtlar (karşılıklı olmak şartıyla)
 • Yardım kuruluşları için çalışan devlete bağlı araçlar (Kızılay, AFAD, UMKE)

Tramer sorgulama ile sürücüler ilgilendikleri aracın detaylarına kapsamlı bir şekilde erişebilirler. Sorgulama sonucu kullanıcılara sunulan veriler şu şekildedir:

 • Araç hasar kaydı
 • Kaza tutanakları
 • Değişen parça bilgisi
 • Araç trafik poliçesi
 • Varsa mağdur bilgisi
 • Araca dair detaylı teknik bilgiler
 • Trafiğe çıkış tarihi
 • Aracın son sahibi
 • Plaka değişim bilgileri
 • Kasko bilgileri
 • Marka ve model bilgisi

Tüm operatörler için 5664’e SMS gönderilerek gerçekleştirilebilir. Hasar geçmişi sorgulamak için araç plaka numarası bilgisi paylaşılır ve yine 5664’e SMS gönderilebilir. Expertiz raporunda parça değişimi bulunan araçların kaydını sorgulamak için PARCA boşluk Araç Plaka Numarası boşluk Hasar Tarihi Bilgileri paylaşılır ve 5664’e SMS atılabilir.

Yapılan sorgulama işlemine göre ücret değişkenlik gösterir. 118 90 Alo Hasar çağrı merkezini arayarak hasar kaydı sorgu işlemi ile yapılan görüşmelerin dakikası 4.75 Türk Lirasıdır. Ayrıca SMS ile sorgu yönteminde alınan ücret 11 Türk Lirasıdır. Ancak e-Devlet üzerinden sadece adınıza kayıtlı araçların hasarlarını, kendi şifreniz ile ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz. Bunun yanında Otocost uygulamasından tek tıkla hızlı bir şekilde tramer kaydı sorgulama işlemini de gerçekleştirebilir ve hem almak hem de satmak istediğiniz araçların işlemlerine bakabilirsiniz. Tüm bunlar için plaka bilgisini ve şase bilgisini girmeniz yeterlidir.

Araç değerleme hizmeti ticari veya binek araç kategorilerinde yer alan araçların fiyatlarını, modelini, ait olduğu markayı, tescil yılını baz alarak çalışmaktadır. Aracın değerini belirleyen en önemli etkenler aracın gövde özellikleri, yüksekliği, aracın uzunluğu ve ağırlığıdır. Bunlara ek olarak satılması istenilen araçların uzunluk, yakıt tipi, motor hacmi, donanım özellikleri ve çekiş gücü gibi teknik özellikleri de araçların değerini etkileyen etkenlerdir.

Araç değerleme hizmeti alınırken araç satılmadan önce ekspertize gitmek de çok önemlidir. Bu ekspertiz randevusunda aracın fiziksel ve teknik kontrolleri de yapıldıktan sonra değerlendirme süreci tamamlanır ve aracın satışı için en uygun fiyat aralığı belirlenir.

Her geçen gün büyüyen ve gelişen otomotiv piyasasında araç almak, satmak veya takas yapmak isteyen araç sahipleri için aracın asıl değeri kritik bir rol oynamaktadır. Araçlar aynı markaya sahip olsalar bile hem üretime hem de kullanıma bağlı olarak bir takım özellikleriyle birbirinden ayrılabilir. Bu da aynı araç için farklı değerler doğurur ve ikinci el satışlarda buna göre fiyatlandırma olur.

İkinci el araç alım satım ve takas durumlarında aracın doğru fiyat aralığı üzerinde satışa çıkartılması güvenilir bir satış deneyimi ve devamlılık için oldukça önemlidir. Nerede ilan verilmiş olursa olsun otomotiv pazarındaki güncel satış değerine ve aracın kendi özelliklerine uygun biçimde fiyatlandırma yapılmışsa araç diğer satışlara göre çok daha kısa sürede satılır. Bu araç değerleme hizmeti alıcıyı koruduğu gibi maddi zarara uğramaması açısından satıcıyı da korur.

Aracın kilometresi, hasar kaydı , teknik özellikleri, üretim yılı, ekspertiz randevusunun ardından ortaya çıkan fiziksel ve teknik hasarlar ikinci el alış satış ve takas durumlarında belirleyici rol oynayıp hem alıcıyı hem satıcıyı ilgilendirir.

Araç üzerine kayıtlı MTV ve diğer trafik cezalarına ait borçları e-Devlet üzerinden veya vergi dairelerine başvurarak öğrenmek mümkündür. Ödenecek vergi aracın yaşına, modeline, tipine, aracın ağırlığına ve motor silindir hacmine göre hesaplanmaktadır.

MTV bilgisi sorgulama yapıp, ödemesi anlaşmalı bankalarca ve bankaların mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi gelir idaresi dairesi veznelerinden veya GİP Mobil ile kredi kartıyla yapılabilir. Otocost ile kolayca mtv bilgisi sorgulama yapabilir, sürücüler ödeme planlarını hazırlayabilir kendi seçtikleri tarihte entegre ettikleri banka hesapları ile kolayca ödeme yapabilirler.

Trafik sigortası poliçesi alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç kritik nokta vardır. Öncelikle poliçede yer alan kişisel bilgilerin ve araç bilgilerin hatasız olarak eklendiğinden emin olunmalıdır. Herhangi bir hasar durumunda sigorta ile sorun çıkmaması açısından araç ve kişisel bilgilerin doğru kayıt edilmiş olması çok önemlidir.

Bireysel hazırlanan poliçelerin kapsamlarına da dikkat edilmelidir. Kişinin aldığı poliçenin teminatları ve neleri karşıladıklarını bilmesi önemlidir.

Trafik sigortasının geçerlilik süresi bir yıldır ve her yıl yenilenmesi gerekir. Her sene yenilenmeyen veya hiç yapılmamış trafik sigortası olmayan araçlara trafiğe çıktıklarında cezai işlem uygulanır. Bu nedenle sigortaların başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat etmek ve bitiş tarihini geçmeden yenilemek şarttır.

Verilen bitiş tarihinden önce, daha öncesinde yapılmış trafik sigortasının değiştirilmesi mümkündür. Trafik sigortalarını gününden önce yenilemek veya değiştirmek her zaman daha avantajlıdır. Bu şekilde olası gecikmelerin ve dönemsel fiyat artışlarının önüne geçilmiş olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi sigortasız araçla trafiğe çıkmak yasal bir suçtur. Böyle bir durumla karşılaştıktan sonra trafik cezası da eklenirse ceza bitiminden sonra gecikmeli sigorta yaptırılacağı için poliçe tutarı daha da yüksek olacaktır. Günü gelmeden sigorta yaptırmak veya var olan sigorta planını değiştirmek geçerli olan sigortanın devre dışı kalması anlamına gelmemektedir.

Sigortalanacak araç modeli, kasko değerlendirmesi yapılırken göz önünde bulundurulan en önemli faktördür. Aracın sıfır veya ikinci el olması değerlemede farklılıklar oluşturur. Ek olarak spor bir araba ile aile arabası arasında kaza riski farkı olduğundan dolayı fiyatlarda da değişiklik gözlenmektedir.

Ruhsat sahibi bilgileri, fiyat üzerinde belirleyici rol oynar. Örneğin; sürücünün mesleği, aracın kullanıldığı şehir, ehliyet yılı veya mesleğinden dolayı sürekli trafiğe çıkan kişilerin daha fazla kaza riski ile karşılaşabileceği için kasko tutarı daha yüksek olabilir. Sürücünün yaşadığı şehirdeki trafik yoğunluğu, kaza sıklığı ve suç oranı fazla ise kasko fiyatlarını etkilemesi mümkün.

Araç güvenliği, kasko değerlendirilmesinde etkilidir. Çünkü aracın hırsızlık veya kundakçılığa karşı alarm veya immobilizer gibi korunma donanımları mevcut ise daha az miktarda kasko ödenir.

Kasko değeri hesaplanırken bir çok faktör görüldüğü üzere devreye girmektedir. TSB’nin oluşturduğu dönemsel listelerden araç kasko değeri öğrenilebilir.

Yalnızca ikinci el alım satım işlemleri için değil aynı zamanda güncel sıfır araç alım satım işlemleri içinde otocost uygulamasına başvurabilirsiniz. Aracınızın bilgilerini ücretsiz bir şekilde sorgulayıp öğrenebildiğiniz gibi güncel sıfır araç fiyatlarını da kolayca sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

Otocost uygulaması yalnızca ikinci el değil sıfır araç almak isteyenleri de unutmuyor. Otocost ile satın alacağınız aracın sıfır fiyatlarını veya ikinci el fiyatlarını görüntüleyebilir, aradığınız özelliklere göre karşılaştırma yapabilir ve araçlar hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Nasıl bir araç alacağınız konusunda kafanız karışıksa Otocost uygulaması tam size göre.

Otocost uygulamasında hiçbir şey unutulmuyor. Araç alırken de satarken de kullanırken de ihtiyacınız olabilecek her hizmet tek bir uygulamada buluşuyor. Çok iyi bir sürücü olabilirsiniz, deneyim ve arabanıza güveniyor olabilirsiniz ancak trafiğe sigortasız bir araçla çıkarsanız cezai uygulamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için Otocost uygulamasından yine tek bir tıkla sigorta teklifi alabilir ve bütçeniz ve aracınız için en iyi olanı seçebilirsiniz.

1 Comment

 1. By
  Ocak 17, 2023

  […] Trafik cezasını öğrenmek istiyorsanız, bu cezaların sorgulamasının yapıldığı yerlere girmeniz gerekir. Buraya girdiğinizde, sizden istenen bilgilerle birlikte kısa sürede sorgulama yapabilirsiniz. Bunların güvenli olarak yapılması ve sonrasında da ödemenin kısa süre içinde gerçekleştirilmesi gerekir. […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir