Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkan her aracın yaptırması zorunlu olan sigorta türüdür. Herhangi bir kaza anında aracın karşı tarafa verdiği zararı karşılar. Hem maddi zarar hem de tedavi giderleri ve sakat kalması ya da ölmesi halinde ailesine ödeme yapar. Trafiğe çıkacak her araç için zorunludur. Trafik sigortası kaza anında sizin karşı tarafa vereceğiniz zararları güvence altına alır.

Her araç grubu için ödenmesi gereken belli sigorta primleri vardır. Trafik sigortası araç sahibi tarafından yılda bir kez yenilenmelidir. Yenilenmeyen ya da yapılmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Eğer bu şekilde yakalanırsa araç trafikten men edilir ve hemen bir otoparka çekilir. Cezai işlem uygulanır.

Trafik Sigortası Teklifi Kaç Gün Önceden Alınır?

Her sigorta poliçesinin belli bir bitiş tarihi vardır. Olası risklerin önüne geçmek için araç sahipleri günü gelmeden sigorta poliçesini yeniletirler. Poliçe yeniletmek için poliçe bitim gününü beklemeye gerek yoktur.

Günü gelmeden poliçeyi yeniletmek var olan poliçenin iptal olması anlamına gelmez. Çünkü yeni yaptırdığınız poliçe tarihi eski poliçenizin bitiş tarihine denk gelir. Yani eski sigortanın bittiği gün yeni sigorta devreye girer.

Trafik Sigortası Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafik sigortası poliçesi alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç kritik nokta vardır. Öncelikle poliçede yer alan kişisel bilgilerin ve araç bilgilerin hatasız olarak eklendiğinden emin olunmalıdır. Herhangi bir hasar durumunda sigorta ile sorun çıkmaması açısından araç ve kişisel bilgilerin doğru kayıt edilmiş olması çok önemlidir.

Bireysel hazırlanan poliçelerin kapsamlarına da dikkat edilmelidir. Kişinin aldığı poliçenin teminatları ve neleri karşıladıklarını bilmesi önemlidir.

Trafik sigortasının geçerlilik süresi bir yıldır ve her yıl yenilenmesi gerekir. Her sene yenilenmeyen veya hiç yapılmamış trafik sigortası olmayan araçlara trafiğe çıktıklarında cezai işlem uygulanır. Bu nedenle sigortaların başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat etmek ve bitiş tarihini geçmeden yenilemek şarttır.

Verilen bitiş tarihinden önce, daha öncesinde yapılmış trafik sigortasının değiştirilmesi mümkündür. Trafik sigortalarını gününden önce yenilemek veya değiştirmek her zaman daha avantajlıdır. Bu şekilde olası gecikmelerin ve dönemsel fiyat artışlarının önüne geçilmiş olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi sigortasız araçla trafiğe çıkmak yasal bir suçtur. Böyle bir durumla karşılaştıktan sonra trafik cezası da eklenirse ceza bitiminden sonra gecikmeli sigorta yaptırılacağı için poliçe tutarı daha da yüksek olacaktır. Günü gelmeden sigorta yaptırmak veya var olan sigorta planını değiştirmek geçerli olan sigortanın devre dışı kalması anlamına gelmemektedir.

Otocost uygulamamız ile mtv bilgisi sorgulamanın yanı sıra, kilometre sorgulama, tramer kaydı sorgulama ve alacağınız veya satacağınız araç için online ekspertiz randevusu alabilirsiniz. Otocost uygulamamızı Google Play veya Apple App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

1 Comment

  1. By
    Kasım 27, 2022

    […] Aracınız İçin Sigorta Teklifi Alma […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir